3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly gondok elé néz Magyarország, ha nem sikerül megnyugtatni a zaklatott hitelpiacot, írta pénteken a Die Presse konzervatív osztrák lap.

A címoldalas cikk utal arra, hogy a magyar kormány évek óta tetemes államadóssággal küszködik. Jóllehet a hazai össztermékhez viszonyítva a teher nem sokkal nagyobb, mint Ausztriáé, de a többi közép-európai fiatal piacgazdasághoz képest mégiscsak a legmagasabb.

Még ez sem jelentene problémát, ha például államkötvényekkel lehetne ellenfinanszírozni. Csakhogy néhány napja a bizalom jelentősen megrendült az "adós Magyarország" iránt, és a kötvények piaca kiszáradt. A forint és a részvénypiac árfolyamindexe ugyancsak zuhanni kezdett.

A Die Presse megemlíti, hogy az Európai Központi Bank (EKB) ötmilliárd eurós hitelkerettel sietett Magyarország segítségére. A pénzügyi injekciót olyan bizalomerősítő intézkedésnek szánták, amelynek meg kellene nyugtatni az ország zaklatott hitelpiacát. Ha ez nem sikerül, súlyos problémák elé néznek a magyarok, írta a lap.

„Úgy hírlik, hogy az év végéig új államkötvények nélkül is ki tudja húzni az ország” - idézte az újság Richter Sándort, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének (WIIW) Magyarország-szakértőjét. Ha azonban akkor sem jelentkeznek új vevők az állampapírok piacán, szükségessé válhat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EKB közös mentőcsomagja.

A lap úgy látja, hogy a szombatra meghirdetett nemzeti csúcs előtt tanácstalanság uralkodik. A kormányfő minden bizonnyal komoly takarékossági intézkedéseket és pénzügyi terheket készül javasolni, amelyeket az ellenzék kategorikusan el fog azonban utasítani, írta az osztrák újság megfigyelőkre hivatkozva. A válságért mindkét oldal valószínűleg a másikat okolja majd, lehetetlenné téve a megegyezést. Csak nemzetközi támogatással tudja megadni az ország a remélt állami garanciát a bankok számára.

Még ha az IMF és az EKB várhatóan felkarolja is Magyarországot, a gazdasági növekedés a következő években alig fog nulla fölé emelkedni. A nyugat-európai kereslet csökken, ami gyengíti az exportország iparát. A szükséges beruházásokhoz pedig hiányoznak az elérhető hitelek. A lap megjegyezte azt is, hogy a forint esetleges leértékelése súlyos problémákat zúdítana azokra, akik külföldi valutában vettek fel hiteleket.

Kétségesnek tűnik, hogy már a hétvégi csúcs megmutatja a menekülés útját az ország számára. Meghatározó jelentőségű azonban az a kérdés, hogy Magyarország csupán az első láncszem azok közül a kelet-európai államok közül, amelyeknek a válság következtében egyenest pénzügyi létük miatt kell rettegniük.

„Magyarország a lehető legrosszabb helyzetben van” - véli Vladimir Gligorov, a WIIW pénzpiaci szakértője. Hacsak a nemzetközi pénzügyi krízis nem enyhül rövid időn belül, további rossz hírekre számít a térségből. Szerinte következőként Bulgária, Románia és Horvátország dőlhet ki a sorból.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!