4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az elmúlt hónapokban jelentős javulás volt megfigyelhető a közép-kelet-európai országokban: már nem fenyeget a régió teljes gazdasági összeomlása, illetve javult a befektetők kockázatéhsége - írja cikkében Nouriel Roubini, a New York Egyetem professzora az amerikai Forbes magazinban. Ugyanakkor a hírhedten pesszimista közgazdász szerint még korai fellélegezni, hiszen maradtak kockázatok a kilábalással kapcsolatban. Többek között nem tudni, hogy az IMF meddig lesz ilyen türelmes a költségvetési hiányok tekintetében.

Elsősorban a nemzetközi szervezetek gyors beavatkozásának köszönhető, hogy sikerült elkerülni a komolyabb problémákat a közép-kelet-európai régióban. Azonban továbbra is jelentős kockázatok vannak, elég ha csak azt említjük, hogy Lettországban még mindig mindennapos téma a lat leértékelése.

Javuló hangulat kockázatokkal

Roubini szerint az egyik legjobb hír a régió országai számára, hogy a két legnagyobb exportpiac, Németország és Franciaország a második negyedévben jelentős javulást mutatott a makroadatokban. Emellett nem szabad alulbecsülni a globális kockázatvállalási kedv fellendülését. "Ahogy mondani szokás: az emelkedő hullám minden csónakot a hátára vesz" - írja Roubini, akit pesszimista véleménye miatt gyakran csak Doktor Balsorsként emlegetnek. A közgazdász szerint az egy évvel ezelőtti szinthez képest jelentősen nőtt a befektetők éhsége a régió állampapírjai iránt, ami javította a külső finanszírozást.

Ugyanakkor Lettországban például még most is mindennapos téma a lat leértékelése, sokak szerint csak idő kérdése, mikor történik ez meg. Roubini szerint egy ilyen lépés a régió több országát is érzékenyen érintené, elsősorban azokat, melyek jelenleg is rögzített árfolyamrendszerrel rendelkeznek. Így például Észtország, Litvánia és Bulgária is megérezné a lat leértékelését.

A professzor szerint érdemes különbséget tenni a régió országai között, hiszen Lengyelország és Csehország például fundamentálisan stabil lábakon állnak.

Mi lesz a régió bankjaival?


Roubini szerint az egyik rossz hír a régióval kapcsolatban, hogy a bankrendszer kockázatai továbbra is léteznek, ha nem is olyan mértékben, mint néhány hónapja. A kockázatok majd akkor erősödhetnek fel igazán, ha elkezd emelkedni a nem teljesítő hitelek aránya (NPL) a banki oportfóliókon belül.

Az amerikai közgazdász a Deutsche Bank elemzésére hivatkozva azt írja, hogy Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban 5-10 százalékra emelkedhet az NPL-ráta, a balti országokban ugyanez 15-25 százalék lehet, Ukrajnában viszont a hitelek 30-45 százaléka bedőlhet.

A fő probléma, hogy a régió banki eszközeinek 90 százalékát a nyugat-európai anyabankok birtokolják, a romló portfólióminőség pedig próbára teszi majd őket, vélhetően többen megfontolják, hogy kivonuljanak a régióból - vélekedik Roubini.

A professzor szerint a bankok végül a maradás mellett fognak dönteni, de továbbra sem zárható ki annak veszélye, hogy faképnél hagyják a régió országait. A svéd Swedbank például már a múlt héten arról beszélt, hogy elképzelhető, hogy kivonulnak Lettországból a nehézségek miatt.

Doktor Balsors szerint Magyarországon nem is az a fő kockázat, hogy kivonulnak innen a bankok, hanem inkább az, hogy a következő hónapokban tovább szigorítják a hitelezés feltételeit.

Az IMF türelme is véges

Roubini elismeri, hogy a régió sok országában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelcsomagjai jelentős szerepet játszottak a gazdaság kilábalásában. Ezekben az országokban azonban jelentősek lehetnek a politikai kockázatok, ha a választások után egyes országoknak hátat fordít az IMF, akkor az könnyen ismét az összeomlás szélére kerülhet.

A közgazdász azt is kiemeli, hogy a korábbi ázsiai válsággal összehasonlítva az IMF most sokkal nagyobb rugalmasságot mutat, több országban - például hazánkban - engedett a korábbi hiánycélokból. További kockázatot jelenthet azonban, hogy nem tudni, meddig tart a Valutaalap türelme - írja a Forbes magazinban megjelent cikkében Roubini.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!