Az Angela Merkel kancellár vezette nagykoalíciós kabinet az elmúlt héten határozta el az ország háború utáni történetének legnagyobb, a bankközi hitelforgalom garantálását és a pénzintézetek közvetlen megsegítését célzó 500 milliárd eurós mentőcsomagját, hangoztatva, hogy ez az egyetlen út a pénzügyi rendszer összeomlásának megakadályozására.
A kormány hétfői ülésén ugyanakkor mind a bankközi hitelforgalomra való garanciavállalást, mind pedig a pénzintézetek közvetlen pénzügyi megsegítését kemény feltételekhez kötötte. Így egyebek között leszögezte, hogy a jövőben maximum 500 ezer euróra korlátozzák azoknak a vezető beosztású menedzsereknek az éves jövedelmét, akiknek bankjai támogatásért folyamodnak. Mindez elenyésző összeg ahhoz az átlagban több millió euróhoz képest, amit a bankvezetők eddig egy évben kerestek.
A feltételek keretében nem csupán az éves jövedelmet korlátozzák, hanem a különböző jutalom-, illetve osztalékkifizetéseket is leállítják a szóban forgó bankok vezetőinek esetében. A kabinet világossá tette azt is, hogy különböző formában - így például a felügyelő bizottságban történő részvétettel - beleszólást kíván biztosítani a maga számára az adott bank üzleti politikájába.
A kabinet által elfogadott határozat leszögezte azt is, hogy közvetlen pénzügyi támogatás céljából egy bank maximum 10 milliárd eurót vehet igénybe. A garanciavállalás, illetve a közvetlen pénzügyi támogatás ugyanakkor a bankok számára költségekkel jár.
Az elmúlt héten a parlament által jóváhagyott mentőcsomag 400 milliárd eurót irányoz elő garanciavállalásra, s további 80 milliárdot a bajba jutott bankok közvetlen pénzügyi megsegítésére. 20 milliárd eurót pedig egyfajta tartalékként tettek félre.
Az egyik legtekintélyesebb német bank, a Deutsche Bank hétfőn közölte, hogy nem kíván állami pénzügyi támogatást igénybe venni. A többi bank gondolkodási időt kért. A bajor tartományi bank, a Bayern LB ugyanakkor jelezte, hogy valószínűleg igénybe veszi a segítséget.