A hitelminősítéssel és hitelbiztosítással foglalkozó cég szerdai közleménye szerint ez egyértelmű bizonyítéka a hitelválságnak.
A világ 65 országából összegyűjtött adatok alapján a Coface úgy látja, hogy a jelenlegi válság nem lesz olyan súlyos, mint a 2001-2002-es, amikor a fizetési problémák száma harminc százalékkal növekedett.
A közlemény szerint a pénzügyi válság két okból gyűrűzött be a reálgazdaságba: az egyik a csökkenő amerikai kereslet, amely főleg az Észak-Amerikával és az Egyesült Államokkal kereskedő országokat és szektorokat érintette, a másik a hitelekhez való jutás nehezebbé válása. Ezt tovább súlyosbította a nyersanyag- és az energiaárak növekedése, a nem dollárhoz kötött valuták erősödése és az igen erős verseny.
A Coface szerint Franciaországot és Németországot kevéssé érinti a probléma, a magyar gazdasági helyzet romlását viszont mutatja, hogy sokkal több fizetésképtelenségi eljárás indul évente, mint bármelyik más európai országban.
Az üzleti hitelválság leginkább hét szektort, az elektronikai alkatrészgyártást, a papíripart, a kereskedelmet, az autóipart, a közüzemeket, a légi közlekedést és textilipart érinti a cég felmérése alapján. Úgy vélik, összességében kevés szektornak sikerült kivonnia magát a válság hatása alól: a szerencsésebbek közé tartozik a kohászat, a vegyipar, a finommechanika, a gyógyszeripar, az információtechnológia és a kommunikáció.
Ezek a szektorok képesek voltak a sokk hatásait csökkenteni jó piaci orientációjuk és erős nemzetköziségük miatt, elsősorban a fejlődő piacokon, ahol a viszonyok még mindig kedvezőbbek.
A Coface általánosságban megjegyzi azt is, hogy Magyarországon évek óta romlik a fizetési morál.
A Coface a világ legnagyobb exporthitel-biztosítója, amelynek több mint kilencvenezer ügyfele van világszerte. Magyarországi irodáját 1990-ben nyitotta meg, az első 15 évben magyar cégek hitelminősítésével és követeléskezeléssel foglalkozott, majd az ország EU-csatlakozása után hitelbiztosításra is kiterjesztette tevékenységét.