Japán folyó fizetési mérlege szeptemberben 503,6 milliárd jenes (mintegy 5 milliárd eurós) többletet mutatott, jelentősen elmaradva a korábban várt 762 milliárdtól.
Szezonális kiigazítás után a szeptemberi mérleg 142 milliárd jenes deficitet mutatott, amire 1981 óta nem volt példa a szigetországban - közölte a pénzügyminisztérium.
Az április és szeptember közötti időszakban éves összevetésben 41,3 százalékkal csökkent a mérleg többlete. Ugyanezen időszakban az árukereskedelmi deficit értéke 1389,5 milliárd jennel 2619,1 milliárd jenre nőtt.
Szinté szerdán közzétett adatok szerint szeptemberben 4,3 százalékkal 686,2 milliárd jenre esett a gépipari megrendelések értéke, ami sorozatban a második havi csökkenés. Ugyanakkor a kormány felmérése 5 százalékos megrendelésbővülésre számít október és december között.
Elemzők szerint a folyamatosan romló adatok arra engednek következtetni, hogy a japán gazdaság recesszióba léphet. A Dow Jones által megkérdezett 15 közgazdász szerint a harmadik negyedévben éves összevetésben 3,9 százalékkal csökkent a szigetország GDP-je. A szakértők úgy vélik, a gazdaság zsugorodása a negyedik félévben is folytatódik, így az év végére hivatalosan is recesszióba süllyedhet Japán.
Az első két félévben 5,3, illetve 0,7 százalékos növekedést produkált a japán gazdaság.
A kormány helyi idő szerint kedd reggel hozza nyilvánosságra a hivatalos GDP-adatokat.
MTI