Az RSM DTM hírlevele ismerteti: a kettős könyvvitelt vezető vállalkozások 2009. május 1. óta csak elektronikus formában helyezhetik letétbe beszámolóikat a Céginformációs Szolgálatnál a számviteli, valamint a cégnyilvánosságról szóló törvény értelmében. A benyújtott anyagnak tartalmaznia kell az éves beszámoló egy példányát - kötelező könyvvizsgálat esetén a könyvvizsgálói záradékot is tartalmazó független könyvvizsgálói jelentést - és az adózott eredmény felhasználásáról szóló határozatot is.
A kormányzati portál ügyfélkapuján keresztül benyújtott bevallásokat automatikusan közzéteszik, így a vállalkozások két kötelezettségük teljesítéséről gondoskodnak egyszerre. A letétbe helyezett beszámolókhoz bárki ingyenesen hozzáférhet a Céginformációs Szolgálat (CSz) honlapján. A beszámolót benyújtó személy, illetve a cég felelőssége, hogy a CSz részére megküldött beszámolóban szereplő adatok megegyezzenek az elfogadott beszámoló adattartalmával.
A beszámoló beadásáról a cég képviseletében eljáró személy két visszaigazolást is kap: egyet az Ügyfélkaputól, egyet pedig a Céginformációs Szolgálattól. Ha az e-beszámolót és annak mellékleteit informatikai szempontból nem szabályszerűen (például nem megfelelő formátumban) küldik meg, úgy a beszámoló nem kerül befogadásra és közzétételre - hívja fel a figyelmet a hírlevél.
Az éves beszámolókat az adott üzleti év mérleg-fordulónapjától számított 150 napon belül kell benyújtani, azaz a 2009. december 31-re készített beszámolók esetében 2010. május 30-ig. Konszolidált éves beszámoló esetében az üzleti év mérleg-fordulónapjától számított 180 napon belül, azaz 2010. június 29-ig kell a beszámoló benyújtásáról gondoskodni.
A CSz a sikeresen beküldött beszámolót továbbítja az adóhatósághoz. Az idei évtől így a mulasztó vállalkozásoknak az APEH küld felszólítást a beszámoló benyújtására előírt határidőt követő 30 napon belül arról, hogy benyújtási kötelezettségüknek 15 napon belül tegyenek eleget.
Amennyiben az adóalany az adóhatóság felszólító levelében közölt határidőn belül nem nyújtja be a beszámolót, az adóhatóság határozatban kezdeményezi az adószám 60 napos felfüggesztését. E döntés ellen fellebbezésnek helye nincs, az adószám felfüggesztésének időszaka alatt az adózó adóvisszaigénylést nem érvényesíthet, és amennyiben az adószámát törlik, a jövőben sem élhet visszaigénylési jogával. Ha közzétételi kötelezettségét a felfüggesztés ideje alatt sem teljesíti, az adóhatóság kezdeményezi a cég megszüntetését a cégbíróságon - figyelmeztet a tanácsadó cég.
MTI/Menedzsment Fórum