Kisvállalatok e-bevallása: melyek a fő problémák?
Ráadásul a kisvállalkozók ezeket az adatokat maguk - kevés kivételtől eltekintve - nem tudják előállítani, s ehhez a "művelethez" anyagilag sem tudnak vagy kívánnak hozzájárulni. Emiatt a könyveléssel külső vállalkozót bíznak meg.
Bár az adatok szolgáltatását a kisvállalkozói kör részére írja elő a törvény, de azokat ténylegesen a könyvelő állítja elő. E tekintetben merülnek fel a gyakorlati problémák.
A kisvállalkozó állja a többletköltségeketA kisvállalkozói kör eddig is fizetett díjat a könyvelőjének, s most azt gondolja, hogy a feladatot neki kell megoldania. Ez azonban csak részben igaz, mivel ez esetben szó sem lehet "megbízás"-ról. [ajanlo=1441][igazitas=left/]A vállalkozó ugyanis nem is tudja - vagy nem akarja tudni -, hogy ez az ő feladata. Legtöbbjük azt gondolja, hogy azért bíz meg könyvelőt, hogy az figyelje a bérszámfejtésre vonatkozó változásokat és a szerint teljesítsen számára. A többletmunkát a piac nem akarja elismerni.
Másrészt a könyvelőknek e feladat megoldásához olyan szoftvereket kell használniuk, amelyek alkalmasak a biztonságos adatszolgáltatásra. Ennek tárgyi feltételei vannak, például hardver, tűzfal, internet-csatlakozás. A könyvelők nyilvánvalóan piaci árat kívánnak érvényesíteni az e-bevallás szolgáltatásaikért. A kisvállalkozói kör viszont jellemzően olyan piac, amely ezt nem kívánja vagy nem tudja megfizetni.
Mindebből következik, hogy az e-bevallás 2007-től való bevezetése csak formai kedvezmény, amelyre igazában már 2006 januárjától fel kell készülni. Annak benyújtásának többletterhét - ha tetszik, ha nem - a kisvállalkozóknak kell megfizetniük.
Kerekes Anikó Menedzsment Fórum