3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Novemberben tranzakciókból eredően 65,7 milliárddal csökkent a lakosság pénzintézeteknél lévő forintbetét-állománya a jegybank friss statisztikája szerint. Ennél nagyobb mérséklődésre legutóbb idén januárban volt példa.

A lakosság pénzintézeteknél lévő betétállománya 7574,7 milliárd forint volt, mely közel 80 milliárd forinttal alacsonyabb az októberi szintnél. Ezen belül a forintbetétek állománya 6540,2 milliárd forintot jelentett, ami tranzakciókból eredően 65,7 milliárddal csökkent egy hónap alatt. Ennél nagyobb mértékű zsugorodásra idén januárban volt példa, bár akkor szerepet játszott a végtörlesztés is, hiszen akiknek módjukban állt élni a lehetőséggel, a megtakarításaikat is bevonták.

A devizabetétek állománya tranzakciókból fakadóan mindössze 2,2 milliárddal mérséklődött, míg az átértékelődés 11,8 milliárd forinttal csökkentette az állományt, így összességében 1034,5 milliárdos devizabetét-állomány volt a háztartások tulajdonában novemberben. (A forint euróval szembeni árfolyama az októberi végi 283,55-ről 280,3-ra csökkent november végére.)

Ami a hiteleket illeti, legnagyobb mértékben a devizahitelek állománya változott, és döntő részben az átértékelődés eredményeként, mely 43,1 milliárddal csökkentette az értéket, a tranzakciók pedig 26,3 milliárddal. Így a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája szerint 3948,1 milliárd forintot tett ki a lakosság devizahitelének állománya, aminél alacsonyabbra még sosem volt példa - legalábbis 2008-ig visszamenőleg.

Ezzel szemben a forinthitelek állománya összességében 8 milliárd forinttal 3210 milliárdra emelkedett: 5,5 milliárddal csökkent az átértékelődésből, és 13,4 milliárddal növekedett a tranzakciókból fakadóan, mely utóbbi a gyűjtőszámlahitelek folyósítását is tartalmazza.

Mivel azonban a devizahitelek változása nagyobb volumenű volt, a teljes állomány csökkenést mutatott végeredményben. A 7158,1 milliárd forintos novemberi érték összesen (átértékelődés és tranzakció miatti változás eredményeként) 61,5 milliárddal kisebb az előző havinál.

A vállalkozásoknál is leépül a hitelállomány

A vállalkozások esetében szintén a hitelállomány csökkenéséről árulkodnak az adatok, melyhez döntő mértékben a devizahitelek csökkenése járult hozzá. A 3693,1 milliárd forintos állomány ugyanis 21,1 milliárd forintos tranzakcióból eredő csökkenés és 47,7 milliárdos átértékelődésből fakadó csökkenés eredménye. Ezzel szemben a forinthitelek állománya gyakorlatilag stagnált októberhez képest. Az akkori 3220,3 milliárd forint után novemberre 3214,4 milliárdot közölt a statisztika.

"A nem pénzügyi vállalatok betétállománya, az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve, 115,2 milliárd forinttal növekedett; a forintbetétek esetében 63,2 milliárd forint, míg a devizabetéteknél 52,1 milliárd forint nettó betételhelyezésre került sor" - írja a jegybank. Ez azt jelenti, hogy a teljes betétállomány az októberi 4322,2 milliárd után 4411,1 milliárd forintra emelkedett novemberben. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!