2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amióta rendelkezésre állnak adatok, vagyis 2007 óta biztos, hogy nem volt még ilyen mértékű reálszintű növekedés Magyarországon.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai meglehetősen látványos bérnövekedésről tanúskodnak. Országos átlagban ugyanis az átlagos nettó fizetés 175,8 ezer forint volt, ami 8,2 százalékkal magasabb az előző évinél. A versenyszférában 7,7, a közszférában pedig 9,3 százalékos volt az emelkedés mértéke. A magánszektor átlagos nettója így 188,1 ezer, az államié pedig 151,1 ezer forint lett.

A növekedésre hatással volt

  • a személyi jövedelemadó 15 százalékra csökkentése,
  • a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése,
  • a fegyveres testületek illetményemelése
  • és a szociális területen dolgozók részére kifizetett kiegészítő pótlék is. 

Mivel márciusban az infláció mértéke -0,2 százalékos volt, vagyis árcsökkenés jellemezte a fogyasztói árakat, a fentieknél nagyobb mértékű reálszintű növekedést volt tapasztalható a béreknél:

  • országos átlagban 8,4,
  • a versenyszférában 7,9,
  • a közszférában pedig 9,5 százalékkal

értek többet a hazavitt összegek idén, mint egy évvel korábban.

A bérek látványos megugrását jól mutatja, hogy sem országos átlagban, sem pedig a versenyszférában nem volt hasonló mértékű reálnövekedés az elmúlt években. Az adatok 2007-ig visszamenőleg állnak rendelkezésre és azóta biztosan most először láthatunk ilyen emelkedést.

A közfoglalkoztatás megbotlott

Ami a létszámokat illeti, ritkán látni olyat, ami most márciusban történt. Miközben ugyanis a közfoglalkoztatottak száma előző hónaphoz képest 23 ezer fővel csökkent, a versenyszférában 4300 fős bővülés történt. Vagyis az, hogy országos átlagban a legalább öt főt foglalkoztató cégeknél 16 ezerrel csökkent a dolgozók száma, a közmunkára vezethető vissza. 

A helyzet azonban nem tarthat sokáig, márciusban ugyanis már elindultak az idei közfoglalkoztatási programok, ami minden bizonnyal újra jelentős többletet ad a statisztikákhoz. 

  • Nemzetgazdasági szinten tehát 2,937 millióan álltak alkalmazásban,
  • a versenyszférában 1,973 millióan,
  • a közszférában pedig 848,9 ezren.

Éves bázison ugyanakkor továbbra is javuló munkaerőpiacról árulkodnak az adatok, hiszen előző év azonos időszakához képest

  • országos átlagban 97,5 ezerrel,
  • a versenyszférában 67,7 ezerrel,
  • a közszférában pedig 18,2 ezerrel dolgoztak többen most márciusban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!