A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai meglehetősen látványos bérnövekedésről tanúskodnak. Országos átlagban ugyanis az átlagos nettó fizetés 175,8 ezer forint volt, ami 8,2 százalékkal magasabb az előző évinél. A versenyszférában 7,7, a közszférában pedig 9,3 százalékos volt az emelkedés mértéke. A magánszektor átlagos nettója így 188,1 ezer, az államié pedig 151,1 ezer forint lett.
A növekedésre hatással volt
- a személyi jövedelemadó 15 százalékra csökkentése,
- a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése,
- a fegyveres testületek illetményemelése
- és a szociális területen dolgozók részére kifizetett kiegészítő pótlék is.
Mivel márciusban az infláció mértéke -0,2 százalékos volt, vagyis árcsökkenés jellemezte a fogyasztói árakat, a fentieknél nagyobb mértékű reálszintű növekedést volt tapasztalható a béreknél:
- országos átlagban 8,4,
- a versenyszférában 7,9,
- a közszférában pedig 9,5 százalékkal
értek többet a hazavitt összegek idén, mint egy évvel korábban.
A bérek látványos megugrását jól mutatja, hogy sem országos átlagban, sem pedig a versenyszférában nem volt hasonló mértékű reálnövekedés az elmúlt években. Az adatok 2007-ig visszamenőleg állnak rendelkezésre és azóta biztosan most először láthatunk ilyen emelkedést.
A közfoglalkoztatás megbotlott
Ami a létszámokat illeti, ritkán látni olyat, ami most márciusban történt. Miközben ugyanis a közfoglalkoztatottak száma előző hónaphoz képest 23 ezer fővel csökkent, a versenyszférában 4300 fős bővülés történt. Vagyis az, hogy országos átlagban a legalább öt főt foglalkoztató cégeknél 16 ezerrel csökkent a dolgozók száma, a közmunkára vezethető vissza.
A helyzet azonban nem tarthat sokáig, márciusban ugyanis már elindultak az idei közfoglalkoztatási programok, ami minden bizonnyal újra jelentős többletet ad a statisztikákhoz.
- Nemzetgazdasági szinten tehát 2,937 millióan álltak alkalmazásban,
- a versenyszférában 1,973 millióan,
- a közszférában pedig 848,9 ezren.
Éves bázison ugyanakkor továbbra is javuló munkaerőpiacról árulkodnak az adatok, hiszen előző év azonos időszakához képest
- országos átlagban 97,5 ezerrel,
- a versenyszférában 67,7 ezerrel,
- a közszférában pedig 18,2 ezerrel dolgoztak többen most márciusban.
mfor.hu