5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi hetek forinterősödése után a nyári hónapokban stabilizálódás vagy még egy kis javulás tűnik a legvalószínűbbnek a magyar deviza piacán. Igaz, ha itthon vagy a nemzetközi színtéren negatív esemény történik, akkor hirtelen gyengülhet majd nagyot a forint. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint ezen negatív forgatókönyv esetén a 290-es szint még benne van a pakliban az euróval szemben, a 300-as viszont már "túl távoli".

"Az elmúlt hetekben már tapasztalható volt a visszafelé csordogáló befektetői bizalom, jórészt ennek köszönhetően stabilizálódott 280 körül a forint az euróval szemben. A következő hónapokban ez a stabilizálódás folytatódhat, sőt, akár enyhe erősödés is jöhet, ha nem történik semmi rendkívüli esemény" - válaszolta kérdésünkre Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.

Maximum 290-ig csúszhatunk vissza

Az utóbbi időszakban is megfigyelhető volt, hogy a mostanihoz hasonló helyzetben a forinterősödés lassú, fokozatos folyamat, szinte forintról forintra kapaszkodik a magyar deviza az euróval szemben.

Ha azonban ismét negatív lesz a hangulat, akkor a gyengülés jóval meredekebb lehet - hamar újra 290-ig pattanhat az euró árfolyama, vélekedik az elemző. "Szerintem a 290 még benne van a pakliban, a 300 viszont már távolinak tűnik. Nem hiszem, hogy a következő időszakban addig gyengülnénk" - emelte ki Buró Szilárd.

Az elmúlt hetekben az látszott, hogy a 280-as árfolyam mindegyik oldalról erős szint, rendre magához vonzza az árfolyamot. Az Equilor szakembere szerint ez annak is köszönhető, hogy nyáron lecsökken a volatilitás a devizapiacon - ezeket a hónapokat szinte mindig oldalazás szokta jellemezni. "Egyébként is jellemző a forint piacára az alacsony forgalom, a kevés szereplő, és ez nyáron még inkább igaz"– tette hozzá.

Nem mi vagyunk a leggyengébbek

"Az utóbbi hetekben rendszeresen előfordult, hogy a forint felülteljesítette a régiós devizákat. Ezért most nem tűnik úgy, hogy a magyar fizetőeszköz lenne a legsérülékenyebb" - vélekedik Buró Szilárd. Szerinte ha elindul egy gyengülési hullám, akkor sem kell feltétlenül attól tartani, hogy brutális mértékben zuhanunk - ebben az esetben valószínűleg a régióval együtt buknánk.

Mindez azért került most ismét előtérbe, mert a napokban a Világgazdaság által megkérdezett külföldi elemzők úgy vélekedtek: továbbra is sérülékenyebb a forint régiós versenytársainál, egy esetleges nyári gyengülési hullám pedig ismét 300 fölé viheti az euró árfolyamát.

"Ha lesz a globális recessziónak egy második hulláma, mint ahogy arra sokan számítanak, akkor bajban lehetünk, mivel továbbra is magas Magyarország eladósodottsága és a devizakitettség. De a forint összeomlásáról csak akkor kezdhetnénk beszélni, ha ismét 300-310 körülre gyengülnénk az euróval szemben, mint idén tavasszal, amikor mélyponton voltunk" - magyarázta a szakember.

Egyelőre nem látszik, mikor csökkenhet a kamat

„Véleményünk szerint egyelőre nincs alapja a kamatcsökkentésnek, és a következő hónapokban sem tartjuk valószínűnek, hogy a jegybank hozzányúlna a kamathoz. Ennek elsődleges oka éppen a forint sebezhetősége” – érvelt Buró Szilárd azzal kapcsolatban, hogy hétfőn a vártnak megfelelően változatlanul hagyta az irányadó rátát a jegybank. A 9,5 százalékos kamatszinttel továbbra is csúcstartók vagyunk a régióban, Romániával holtversenyben.

Néhányan már most is elképzelhetőnek tartottak egy kamatcsökkentést, azonban a jelek szerint az elmúlt hetek forinterősödése és stabilizálódása nem győzte meg a jegybankot arról, hogy már vágni lehet. A Bloomberg által készített felmérésben a 12 elemzőből mindössze ketten vártak csökkentést.

"Arra számítunk, hogy a magyar jegybank egészen az idei év legvégéig a jelenlegi szinten tartja majd a kamatot, mivel elsősorban a pénzügyi stabilitást és a forint sérülékenységét fogják szem előtt tartani” – nyilatkozta a Bloomberg kérdésére Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője.

Közel két hete Simor András, a jegybank elnöke a parlamentben arra figyelmeztetett, hogy veszélyes lenne a jelenlegi helyzetben csökkenteni az alapkamatot. Ebből is arra lehetett következtetni, hogy nem fognak a kamathoz nyúlni a Monetáris Tanács tagjai.

„Amennyiben a kockázatvállalás javulása fennmarad, akkor az teret engedhet annak, hogy csökkentsük a kamatot” – mondta a Monetáris Tanács hétfői ülése után Simor. Hozzátette: a kokcázatvállalás megítélésekor rengeteg dolgot vesznek vigyelembe, például a bankrendszer helyzetét, a forint árfolyamát, az állampapírpiac állapotát, illetve hazánk kockázati felárát.

A hétfői döntés után a következő kérdés, hogy vajon július végén rászánja-e magát a kamat csökkentésére az MNB. Korábban Csáki Csaba, a Monetáris Tanács tagja egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy a lehető leghamarabb csökkenteni akarják az irányadó rátát, hogy segítsék a gazdaság talpra állását. Szerinte elképzelhető, hogy erre már a jövő hónapban sor kerül.

Simor mostani nyilatkozata szintén arra utalhat, hogy elképzelhető lesz egy kamatcsökkentés júliusban, amennyiben a jelenlegi javuló feltételek fennmaradnak.

Nem tervezi a lemondást Simor

„A jegybank elnökének bizonytalanná váló pozíciója véleményem szerint nincs nagy hatással a forint árfolyamára. Ha le is mond Simor, akkor is csak néhány forintos elmozdulásra számítok, komolyabb reakcióra nem” – válaszolta kérdésünkre Buró Szilárd. Az őt ért támadásokkal kapcsolatban Simor András így nyilatkozott: "Nem lehet úgy támadni az MNB elnökét, hogy azzal ne támadják a független jegybankot. Véleményem szerint a két dolgot nem lehet különválasztani”.

Újságírói kérdésre válaszolva a nemzeti bank első embere elmondta: nem tervezi a lemondást, mivel neki "dolga van" még, amit el akar végezni. Egyébként pedig a sajtón kívül nem kapott arra utaló jelzéseket, hogy el akarnák távolítani.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!