3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euróövezeti adósságválság bankpiaci hatásai miatt az idén várhatóan több mint másfél évtizedes mélypontra csökken a befektetési bankári állások száma a londoni Cityben, és valószínűleg még az évtized második felében is messze elmarad a globális pénzügyi válság előtt mért csúcstól.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) közölte, hogy előző, fél éve összeállított hasonló becslésében még átlagosan 288 ezer "City típusú" munkahellyel számolt az idei év egészére.

A ház azonban most drasztikusan rontotta ezt az előrejelzését, és immár azt valószínűsíti, hogy 2012-ben a tavalyihoz képest 99 ezerrel 255 ezerre csökken a citybeli befektetési banki munkahelyek száma.

A CEBR visszatekintő kimutatása szerint ez a létszám az 1996-os citybeli foglalkoztatási szintnek felel meg.

Az előrejelzés meredek rontását a ház az euróövezeti válság által a londoni befektetési bankszektorra gyakorolt hatással indokolta. Ez a hatás annak ellenére is érződik, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) hosszú távú refinanszírozási műveleteivel több százmilliárd eurós likviditásinjekciót juttatott az európai bankrendszerbe, igyekezve feloldani az ismét kialakuló bankközi hitelszűkét.

A CEBR elemzői ugyanakkor arra számítanak, hogy az EKB likviditásbővítő hitelfolyósításai nyomán a londoni bankszektor helyzete stabilizálódásnak indulhat, és a 2013-2016-os időszakban szerényen emelkedhet a befektetési banki állások száma a Cityben.

A cég jelenlegi előrejelzése az, hogy a bankár munkahelyek száma 2016-ig 268 ezerre növekszik. Ez azonban azt is jelenti, hogy a londoni pénzügyi központ befektetési banki szolgáltatási szektorában dolgozók száma még az évtized második felében is messze elmarad majd a pénzügyi válság előtti utolsó "békeévben", 2007-ben mért 354 ezres eddigi csúcstól.

Douglas McWilliams, a CEBR vezérigazgatója a cég szerdai előrejelzéséhez fűzött kommentárjában közölte: a gyenge kereslet, az "agresszív szabályozás", a magas adóztatás és a távol-keleti pénzügyi központok erősödő versenyképessége miatt London mint pénzügyi központ pozíciója gyengébb, mint korábban.

McWilliams szerint London változatlanul a világ első számú pénzügyi szolgáltatási központja, de előnye szűkül.

Ennek egyik következménye, hogy a Cityből származó adóbevételek, amelyek a fellendülés éveiben a brit közkiadások nagyon jelentős részét finanszírozták, mára jelentősen visszaestek, és ebben egyelőre nem is várható változás - tett hozzá a CEBR vezetője.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!