3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A várhatóan tartósan nyomott olajárak miatt egyre gyengébbek az orosz gazdaság növekedési kilátásai - áll a Standard & Poor's csütörtökön Londonban ismertetett átfogó, felülvizsgált előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő meredeken rontotta az orosz gazdaság teljesítményére adott előrejelzéseit. A ház 2015 egészére az orosz hazai össztermék (GDP) 3,6 százalékos visszaesésével számol az eddigi prognózisában szereplő 2,6 százalékos idei GDP-csökkenés helyett, a jövő évre szóló orosz növekedési becslését pedig 1,9 százalékról 0,3 százalékra módosította.

Az S&P londoni elemzői e felülvizsgálat előzményeként jelentősen lefelé korrigálták olajár-előrejelzéseiket is. A cég új prognózisa szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára 2015 negyedik negyedében az eddig jósolt 55 dollár helyett 50 dollár, 2016-ban 65 dollár helyett 55 dollár lesz.

A hitelminősítő szerint az eddig vártnál valószínűleg gyengébb orosz gazdasági teljesítmény okai között van az is, hogy az orosz költségvetési politika jövőre - éppen a kieső olajbevételek miatt - jó eséllyel pro-ciklikus lesz, számos olyan szigorító intézkedéssel, amelyek célja az államháztartási hiány csökkentése. Ezek között szerepelhet a nyugdíjindexálás korlátozása, a közszféra alkalmazotti béreinek befagyasztása és az energiaadók emelése.

A Standard & Poor's elemzői szerint mindemellett a rubel szélsőséges árfolyam-volatilitása is árt az orosz gazdaságnak, mivel megnehezíti a vállalati szektor beruházási döntéseit, éppen olyan időszakban, amikor a magas hazai kamatszint, a nagyon korlátozott hozzáférés a nemzetközi tőkepiacokhoz és a keresleti kilátások bizonytalansága egyébként is visszafogja a beruházási kiadásokat. Ugyanezt állapította meg szintén csütörtökön Londonban ismertetett elemzésében egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service.

A Moody's közölte, hogy a következő 12-18 havi távlatra fenntartja az orosz bankrendszerre érvényes negatív kilátását, mivel véleménye szerint ebben az időszakban kedvezőtlen marad az orosz bankszektor működési környezete, és ennek következményei lesznek a szektor eszközminőségére és jövedelmezőségére.

A Moody's londoni elemzői is az olajárakat és a rubel árfolyam-volatilitását emelték ki azon tényezők között, amelyek miatt az orosz vállalati szektor és a bankok nehezen tudnak hosszú távú növekedési stratégiák alapján tervezni és beruházni. Ráadásul a geopolitikai feszültségek és a szankciók súlyos mértékben csökkentik a nemzetközi befektetői kör hajlandóságát az orosz piaci eszközök vásárlására - áll a Moody's csütörtöki elemzésében.

A hitelminősítő mindezek alapján azt várja, hogy az eszközminőség további folyamatos romlásának jeleként a problémás kinnlevőség-állomány átlagos aránya az orosz bankrendszer teljes követelésportfolióján belül a következő 12-18 hónapban 14 százalékra növekszik a 2014 végén mért 9,5 százalékról.

Oroszországban a harmadik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings is mély recessziót vár az idén. A felzárkózó térség kilátásairól összeállított legutóbbi előrejelzésében a Fitch közölte, hogy alapeseti forgatókönyve szerint Oroszországban a hazai össztermék az idén 4 százalékkal zuhan. A cég londoni elemzői az orosz gazdaságban jövőre mindössze 0,5 százalékos, és még 2017-ben is csak 1,5 százalékos növekedéssel számolnak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!