3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tegnap bejelentett 6,6 százalékos áprilisi inflációs adat tegnapi megjelenése után a vezető londoni elemzők aggasztónak tartják a magyar inflációs folyamatokat, szerintük egyre kevésbé tűnik elérhetőnek a 2009-es 3 százalékos inflációs cél, ezért várhatóan újabb kamatemelésekre kényszerül a Magyar Nemzeti Bank.

A KSH tegnap közölte, hogy az infláció áprilisban 6,6 százalék volt, ami kismértékű csökkenés a márciusi 6,7 százalékhoz képest, a maginfláció viszont éves szinten 5,6 százalékra emelkedett a márciusi 5,3 százalékról.

A JP Morgan elemzői szerint számos aggodalomra okot adó adat is kiolvasható a tegnapi statisztikából, ezek egyike, hogy az élelmiszerár-sokk nem mutatja az enyhülés jeleit, az élelmiszerinfláció ugyanis ismét gyorsult. A ház szakemberei szerint a következő hónapokban a gázár emelkedése tovább húzza majd az inflációt felfelé, ezért azzal számolnak, hogy egész júliusig beragad a 6,5-6,7 százalékos szinten az éves inflációs ráta.

A JP Morgan elemzői szerint az MNB az erős forint ellenére újabb kamatemelést fog végrehajtani, szerintük májusban újabb negyed százalékponttal fog emelkedni a kamat, míg most 40 százalék esélyt látnak arra, hogy utána még egy kamatemelés jön majd, vagyis az alapkamat akár 9 százalékra is emelkedhet.

A Goldman Sachs csütörtki elemzése kiemeli, hogy a magyar infláció lfelé tart, de a részletek várhatóan nem fogják meggyőzni az MNB-t. A maginflációs adatok azt mutatják, hogy az alapvető inflációs adat még mindig messze van a 3 százalékos céltól, inkább 5-6 százaléknak felel meg - áll a ház mai közleményében.

Még ha ennek egy részét az élelmiszerár-infláció okozza is, a 2009-re kitűzött 3 százalékos cél "távolodik a teljesíthetőségtől", fogalmaznak a Goldman Sachs londoni elemzői. A szakemberek azzal számolnak, hogy a következő hónapokban is központi téma lesz az infláció, az MNB-nek pedig a vártnál nagyobb mértékben kell szigorítani a pénzügypolitikáját és jelentősen erősítenie kell a forintot.

A Goldman Sachs megerősítette azt a véleményét, hogy a jegybanki alapkamat a mostani 8,25 százalékról a közeljövőben 9 százalékra emelkedhet.

Raffaella Tenconi, a  Dresdner Kleinwort befektetési csoport  londoni közgazdásza az MTI-nek azt mondta: központi forgatókönyve szerint negyed százalékpontos kamatemelés várható májusban, utána két-három hónapos szünet, majd további emelés következik, és a magyar jegybanki kamatszint 9 százalékon tetőzhet az idén.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!