A Kínai Banki Szabályozó Bizottság (CBRC) jelentése szerint július és szeptember között - vagyis már sorozatban negyedik negyedéve - tovább nőtt a kínai bankrendszer nem teljesítő hiteleinek állománya. A statisztikák szerint az állami tulajdonban lévő nagybankok, a külföldi bankok és a vidéki bankok rosszhitel-állománya is emelkedett a harmadik negyedévben, annak teljes összege jelenleg 478,8 milliárd jüant (17,2 ezer milliárd forint) tesz ki, ami 22,4 milliárd jüannal (806 milliárd forint) több, mint az előző negyedév végén.
Az állomány növekedése várható volt, mivel az a gazdaság lassulásának elkerülhetetlen következménye, a bővülés mértékét az elemzők idén egész évben a 2011-es értékhez képest 10 százalék körülire becsülik. Hogy a nem teljesítő hitelek pontosan mekkora veszélyt jelentenek az egyes bankok és az egész bankrendszer számára, nem lehet tudni, mivel a hivatalos statisztikák sokszor megbízhatatlanok és a bankok hitelbesorolása nem egységes, másrészről az állomány növekedésére a pénzintézetek maguk is felkészülhettek, a korábbinál céltartalékot képezve a rossz hitelek fedezetére.
A hivatalos statisztikák szerint a teljes hitelállományon belül a rossz hitelek aránya jelenleg 0,95 százalék, a harmadik negyedévben az előző három hónaphoz képest 0,01 százalékkal nőtt. Sang Fu-lin, a CBRC elnöke a múlt hét végén úgy fogalmazott, hogy egészében véve a kínai bankrendszer túlnyomórészt egészséges, a kockázatokat kézben tartja a vezetés. A banki kölcsönök nem koncentrálódnak magas kockázatú befektetésekre, a legtöbb hitelnek pedig jelzálog-fedezete van - tette hozzá Sang. A bankokat a szabályzó hatóság októberben rossz hiteleik gyorsított leírására és kölcsöneik felülvizsgálatára kötelezte. A gazdaság korábbi évektől elmaradó teljesítménye nyomán a trend folytatódása várható a következő negyedévekben is, a veszélyeket növeli, hogy ezzel párhuzamosan a pénzintézetek nyeresége is csökken, ami megnehezítheti a nem teljesítő hitelek leírását.
MTI