A kínai Dagong Global, az orosz RusRating és az amerikai Egan-Jones Ratings által közösen megalapított UCRG fő célja a nagyok, a Moody's, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's dominanciájának megtörése.
A kínai központi televízió (CCTV) híradása szerint Kuan Csien-csong, az új hitelminősítő vezetője és egyben a kínai Dagong Global vezérigazgatója a megnyitón úgy fogalmazott: a világgazdaságban meghatározó szerepet kap ma a hitelminősítés, az ugyanakkor egyértelműen kiigazításra szorul.
Kuan szemléletváltást, olyan hitelminősítési rendszer kialakítását sürgette, amely a gazdasági valóságot tükrözi. A vezérigazgató hozzátette: kettős rendszer kialakítására törekszik, vagyis a nemzetközi, nem szuverén minősítő a meglévő szuverén hitelminősítők jelenlegi rendszere mellett működne. Kuan az MTI-nek adott tavaly év végi interjújában kifejtette: fel kell gyorsítani az új típusú hitelminősítés kialakításának folyamatát, mert különben nehezen fog véget érni a válság. A két dolgot – az új hitelminősítés kialakítását és a gazdasági talpra állást - nem lehet kettéválasztani, az előbbi az utóbbinak fontos garanciája.
Az UCRG keddi megnyitójához kapcsolódó konferencián Robert Mundell Nobel-díjas közgazdász úgy becsülte, hogy a három nagy minősítő a piac 96 százalékát tartja kézben, bár papíron több mint 70 hitelminősítő van a világon. Ez azt is jelenti, hogy a rendszer átláthatósága, függetlensége, kiszámíthatósága szenved csorbát, és nincs igazi verseny a szervezetek közt.
Az Universal Credit Rating Group ötlete 2008-ban, a gazdasági világválság kezdetekor vetette fel a Dagong. A tervek szerint 2020-ra állhat fel az új hitelminősítő rendszer, amely a korábbitól eltérő elméletet és minősítési metódust alkalmazna. A mechanizmus ezután 2025-re érheti el azt a szintet, hogy a világ minden hitelezőjét képes lesz minősíteni.
MTI