3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába az évről évre kimutatott növekedés az átlagos nettó fizetésekben, Európához képest csak egy helyben toporgunk.

Tavaly 4,2 százalékkal növekedett itthon az átlagos nettó bér, amit a kormány a megfelelő szövegkörnyezetben előszeretettel kihangsúlyoz. Sőt, az elmúlt pár évben is megfigyelhető volt ez a jelenség. Noha a hazai kommunikációban jól csengő adatról van szó, ha kitekintünk Európa többi országába, rögtön kiderül, ezek a növekedések igazi előrelépést nem jelentettek.

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint továbbra is a sereghajtók táborát gyarapítja a magyar átlagos nettó fizetés, ami euróban számolva 6702 euró volt, jelenleg - néhány hiányzó adat miatt - ez a legalacsonyabb az uniós rangsorban.

szerk.: a vásárlóerő-paritáson számolt adatok egyelőre még nem állnak rendelkezésre, ez mutatja meg igazán azt, hogy mennyit is érnek a nettó bérek. Az egyes országok közötti árszínvonalbeli különbségeket ugyanis korrigálják a számítás során.

A 2014-es adatból kiindulva azonban várhatóan a román és a bolgár átlagos nettó még ennél is kisebb lehetett, ugyanakkor Lettországnak minden esélye megvan arra, hogy a 2015-ös adattal elénk kerüljön. 2014-ben a lett nettó ugyanis 6702 euró volt, amihez egy 3 százaléknál épp, hogy nagyobb növekedés szükséges és megelőzi a magyar átlagot. Vagyis a hazai fizetések emelkedése ellenére várhatóan a harmadik legalacsonyabb nettóval "büszkélkedhet" majd Magyarország.

Ezek a legőrültebb melók

A lemaradásunkat nagyon jól szemlélteti az, hogy jelenleg Szlovákia áll előttünk a rangsorban 8169,61 eurós átlagos nettó fizetéssel. Vagyis

amennyiben hazánkban nem valósul meg egy közel 30 százalékos emelkedés a nettó bérekben, addig nem is álmodhatunk arról, hogy képesek leszünk felzárkózni a régiós bérszínvonalhoz.
szerk.: Lengyelország esetében igencsak meglepő az Eurostat adata, hiszen 17 százalékos nettó növekedésről árulkodik, amivel a cseh szintre emelkedtek a fizetések. Mindez csak azért szokatlan és furcsa, mert egy ilyen mértékű hirtelen ugrás komoly versenyképességi gondokat okozhat.

Ha pedig a teljes EU átlagát nézzük, még nagyobb a lemaradásunk.

Az EU 23 141,8 eurós (2015-ös adat még nem áll rendelkezésre, ez a 2014-es érték) átlagfizetéséhez több mint a triplájára kellene emelkednie a magyar dolgozók által hazavitt átlagos összegnek.

Ami a rangsor élvonalát illeti, jelentős változásról nem árulkodnak a számok. Továbbra is Svájcban lehet a legtöbbet keresni, 68 970,2 eurót, ami forintra átszámítva közel 22,7 milliós éves, azaz 1,9 milliós havi fizetést jelent. Mögötte jócskán leszakadva áll Norvégia 44 161 euróval, a dobogó harmadik fokán 2014-hez hasonlóan pedig Luxemburg van 38 490 eurós éves átlagos nettó bérrel.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!