A Bank of America-Merrill Lynch szakértői a minap Magyarországon és Lengyelországban tettek tájékozódó látogatást, és erről a befektetők számára Londonban összeállított ismertetésükben kiemelték, hogy mindkét országban "őszinte törekvést" tapasztaltak fontos reformok megvalósítására.
Elemzésükben felidézték, hogy a magyar kormány nemrégiben 50 százalékos felső adósságráta-határ kijelölésére tett utalást. A BofA Merrill Lynch stábja szerint azonban "ez szükségtelenül alacsony" szint lenne, tekintettel az EU által az euróövezeti csatlakozás egyik feltételeként meghatározott magasabb, 60 százalékos tűréshatárra, valamint a magyar kiindulási pontra. A ház szerint a 60 százalékos GDP-arányos adósságlimit rögzítése is pozitív lépés lenne a középtávú költségvetési hitelesség megteremtése felé.
A BofA Merrill Lynch szakértői az elemzésben megerősítették, hogy kedvezően ítélik meg a magyar kormány költségvetési konszolidációs csomagját. "Orbán (Viktor) miniszterelnök egyre több bizonyítékát adja annak, hogy elkötelezett a GDP-arányos költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása mellett középtávon ... ugyanakkor csak a megfontolt költségvetés-politika érvényesítésének folyamatos bizonyítása fogja lehetővé tenni, hogy tartósan és jelentősen csökkenjenek a tőkebevonás költségei" - írták elemzésükben a cég londoni szakértői.
A BofA Merrill Lynch stábja üdvözlendőnek nevezte, hogy a bejelentett intézkedések széles alapúak, és "több érzékeny területet" is érintenek. A cég szerint ugyanakkor jelenleg két fő végrehajtási kockázat mutatkozik. Az egyik az esetleges jelentősebb társadalmi ellenállás, ami az átalakítási tervek "felvizezéséhez" vezethet, a másik pedig az, hogy esetleg nem sikerül végrehajtani az ígértnek megfelelő mértékű kiadási szigorítást a következő negyedévekben, és ez a hiánycélok túllépését eredményezheti.
A ház londoni elemzői hangsúlyozzák ugyanakkor azt a véleményüket, hogy bár a tervezett intézkedések némelyike valószínűleg komoly elégedetlenséget szít, Orbán Viktor szilárd pártbeli és lakossági támogatottsága azonban kellően erőteljes kiindulási pontot ad a kormányfőnek a csomag zömének - ha nem éppen teljes egészének - végrehajtásához.
Más nagy londoni házak számításai szerint nem is feltétlenül szükséges a konszolidációs csomagterv maradéktalan teljesítése ahhoz, hogy a jelenleginél lényegesen alacsonyabb szinten lehessen stabilizálni a magyar államadóság-rátát. A Morgan Stanleyszakértői befektetők számára nemrégiben összeállított helyzetértékelésükben azt írták, hogy saját adósság-fenntarthatósági modellszámításaik szerint a magyar adósságráta a költségvetési csomag mindössze 60 százalékos végrehajtásának esetén is a hazai össztermék 65 százaléka körüli szinten stabilizálódna 2013 után, bár ez a forgatókönyv 0,7 százalékos, ciklikus kiigazítással számolt éves elsődleges államháztartási többleteket feltételez.
MTI