4p

Hiába vetette fel az elmúlt hetekben az ellenzék az élelmiszerek és az üzemanyagok adójának csökkentését, azt Veres János - a költségvetést érintő súlyos költségekre hivatkozva - visszautasította. Pénzügyminiszterét támogatva Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is kétségbe vonta az ellenzéki javaslat megvalósíthatóságát, amire a költségvetési bizottság is nemet mondott. A kérdés azonban ismét napirendre kerülhet, miután az agrárlobbi az élelmiszerek áfájának kedvezményes kulcsba sorolását kezdte el szorgalmazni. Ezzel kapcsolatban a kormány legnépszerűbb tagja, Gráf József földművelésügyi miniszter is ellentmondásosan foglalt állást. Mfor.hu háttér.

Ésszerűség vagy népszerűség? (Mfor-montázs)

A Fidesz július elején törvényjavaslatot terjesztett be, amely értelmében csökkenne az üzemanyagok, az alapvető élelmiszerek, valamint a távhő fogyasztói ára.

Az ellenzéki elképzelés szerint a lépés már csak azért is megvalósítható, mert az államnak az elmúlt időben tízmilliárd forintos nagyságrendű többletbevételei keletkeztek az áremelkedés miatt, vagyis a költségvetésnek van mozgástere az adócsökkentésre.

Mást gondol a pénzügyi tárca, mint az agrár?

A kormány a javaslatokat már másnap elutasította, arra hivatkozva, hogy azok olyan bevételkiesést okoznának a költségvetésnek, amely miatt vissza kellene fogni a szociális kiadásokat, vagy a deficitet kellene növelni. Veres János számításai szerint mintegy 320 milliárd forint adókiesést eredményeznének a Fidesz javaslatai, ugyanis az élelmiszerek húsz százalékos áfájának öt százalékos tartományba sorolása 260 milliárd forintba kerülne éves szinten. A távhő adójának mérséklése 26 milliárdot tenne ki, míg az üzemanyagáré 33,4 milliárd forintot. A miniszter érvei hatottak a parlamenti bizottságokban is, így még mielőtt szavazásra kerülhetett volna sor, elhalt a felvetés.

Úgy tűnt, hogy Veress János elutasításával az ügy nyugvópontra jutott, ám a napokban Gráf János egy nyilatkozatában megpendítette a liszt és a tőkehús áfája mérséklésének lehetőségét. A szocialista politikus szerint a pénzügyminiszter által hangoztatott 260 milliárd forint helyett csak ennek töredéke lenne a költségvetés bevételkiesése az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentésével.

Az agrártárca vezetője végül azonban mégis visszakozott, miután találkozott a pénzügyminiszterrel. Pedig eközben az ellenzéki párt már kijelölte Font Sándort arra a feladatra, hogy egy találkozón vitassa meg az áfa csökkentési lehetőségeket.

A távfűtés olcsóbb lesz?

Az MSZP a kormány támogatásával már kidolgozta azt a javaslatot, amely valódi megoldást jelent a távfűtéses lakásokban élők számára, tudatta a napokban közleményben Kékesi Tibor, az MSZP képviselője. Ezzel reagált László Tamás fideszes képviselő kritikájára, amely szerint a kisebbségi kormány éppen az ellenkezőjét teszi annak, amit kellene.

Több szakértő úgy véli, hogy hiába hoz fel Veres János közgazdasági érveket ebben a témában, a kérdés teljes mértékben politikai jellegű. Ennek alátámasztására érv, hogy a kormány 2006-ban, a választások előtt minden gond nélkül csökkentette az áfakulcsot, és akkor nem merült fel, hogy ez jelentős bevételkiesést okozna az államkasszának. (Igaz, részben az akkori lépések következménye volt a költségvetés rekordmértékű hiánya, ami a gazdasági megszorításokat kikényszerítette - szerk.)

A kormány által most hangoztatott érvek és a korábbi lépései közötti ellentmondást a Fidesz kommunikációja ki is használja. Az ellenzéki párt ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy 2001-ben a polgári kormány az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentését választotta a hirtelen világpiaci áremelkedés hatásának mérséklésére.

Az áfa- és adócsökkentés ellenzői előveszik azt az érvet is, hogy az Európai Unió szabályai nem teszik lehetővé a mérséklést. A közösség normái szerint ugyanis a tagállamok kétféle kulcsot alkalmazhatnak: egy kedvezményes kulcsot és - minden más termékre - egy egységes kulcsot. Utóbbi nálunk húsz százalék. Igaz, ilyenkor soha nem esik szó a kivételekről: például a briteknek a gyermekruházati cikkekre engedélyezték a nullás áfakulcsot.

Az agrárlobbi az áfacsökkentés mellett

A hétvégén egyébként újabb fejezettel bővült a történet: a Baromfi Terméktanács fizetett hirdetésben foglalt állást az élelmiszerek áfájának húszról öt százalékra csökkentése mellett. Ebből arra lehet következtetni, hogy az agrárszakmai szervezetek így kívánják ismét fellendíteni a csökkenő élelmiszerfogyasztást.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!