3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen rontották a kelet-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott idei és főleg jövő évi növekedési prognózisaikat londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint az elmúlt egy hónap globális fejleményei teljesen átterelték a figyelmet az inflációról a növekedési kockázatokra.

A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlege által befektetőknek kiadott heti feltörekvő piaci helyzetértékelések legújabb összeállítása szerint a ház Magyarországon a 2008-ra eddig érvényben tartott 2,1 százalékos GDP-növekedési előrejelzését 1,8 százalékra, 2009-re szóló prognózisát 2,5 százalékról 1,4 százalékra veszi vissza.

A cég londoni elemzői emellett a 2009 végére adott MNB-kamatelőrejelzésüket is egy teljes százalékponttal, 7,50 százalékról 6,50 százalékra csökkentették.

A Merrill Lynch elemzése szerint a ház "fontolóra vette", hogy előrehozza a kamatcsökkentés kezdetének időpontjára adott prognózisát, ám a forintgyengülés - és a továbbra is magas infláció - miatt úgy döntött, hogy érvényben tartja mostani jóslatát, vagyis azt, hogy 2008 végéig nem változik a jelenleg 8,50 százalékos kamatszint, és 2009 első negyedében várható az első enyhítés.

A forint legutóbbi gyengülése nyomán más nagy londoni házak elemzői még borúlátóbbak a magyarországi kamatcsökkentési kezdet időpontját illetően.

Pénteki előrejelzésében a Merrill Lynch is megjegyezte, hogy Magyarországon érvényesül az egyik legmagasabb inflációs árfolyam-átszűrődési ráta a tágabb értelemben vett felzárkózó piaci térségben.

A globális pénzügyi válság miatti kelet-európai megtorpanás, sőt egy esetleges térségi hitelválság kialakulása más nagy londoni házak előrejelzéseiben is szerepel.

Hitelválság esetén az országcsoport átlagos GDP-növekedése jövőre 2,3 százalék lenne a válság nélküli, alapeseti forgatókönyvben valószínűsített 3,6 százalék helyett, és 2010-ben is csak 3,2 százalékig gyorsulna vissza; a kedvezőbb előrejelzésben 4,7 százalékos térségi növekedés szerepel arra az évre a BNP Paribas elemzői szerint.

A Moody's Economy, a Moody's Investors Service hitelminősítő gazdaságelemző szolgálata pénteki elemzésében azt írta: eddig arra számított, hogy a globális feltörekvő térség "tartani tudja magát". Most azonban, hogy a hitelválság elérte e térség gazdaságainak határát is, növekedésük valószínűleg már az idén jóval a hosszú távú trend alá lassul.

Ezt a lassulást különösen Amerika fogja megszenvedni, mert az amerikai gazdaság teljesítménye függ a feltörekvő térség keresletétől, és az export maradt az Egyesült Államok "utolsó érdemi növekedési forrása".

A feltörekvő térség lassabb gazdasági növekedése általánosságban azt jelenti, hogy most már valószínű a világgazdasági recesszió, "ha még nem kezdődött el", áll a Moody's Economy pénteki elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!