Márciusban az előzetes adatok alapján 1,6 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított adatok a kibocsátás 0,6 százalékos éves növekedését mutatják - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az első negyedévben 0,1 százalékkal maradt el az ipari termelés a múlt év azonos időszakától.
Igen halovány az ipari termelés márciusi és első negyedévi adata, amelyből az valószínűsíthető, hogy az első negyedévi GDP negatív előjelű lesz - mondta Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy az euróövezet feldolgozóiparának beszerzési menedzser indexe (BMI) áprilisban 2009 június óta a legalacsonyabb szintre, 45,9 pontra esett (az 50 pont alatti mutató visszaesést jelez), s ezzel együtt zsugorodik a német BMI mutató immár a második hónapja.
Nyeste Orsolya arra számít, hogy a kecskeméti Mercedes gyár beindulása áprilisban egy egyszeri lökést adhat a magyar ipari termelési adatnak, de a nem túl biztató európai kilátások miatt az év egészében 2-2,5 százalékos kiigazított ipari növekedés várható.
Kissé pesszimistább az MKB Bank vezető elemzője, Kondrát Zsolt, aki 1,5-2 százalékos ipari növekedést vár 2012-re, jelezve, hogy ebben természetesen már benne van a Mercedes által kibocsátott volumen, amely áprilistól jelentkezik. Véleménye szerint a márciusi adat egyenes folytatása a januárinak és a februárinak, amikor zéró alatti kiigazított adatot publikált a KSH.
A német megrendelési adatok mínuszt mutatnak, és az áprilisi magyar BMI 47 pont értéke is arra utal, hogy sok jóra nem lehet számítani - mondta Kondrát Zsolt. Megjegyezte, hogy az új rendelések állománya harmadszor csökkent 2012-ben.
A magyar ipari termelés szorosan kötődik az európai megrendelésekhez, s az elhúzódó recesszió rányomja bélyegét a magyar exportra - hangsúlyozta az MKB Bank elemzője, akinek prognózisa az első negyedévi magyar GDP-re mínusz 1,1 százalék.
MTI