A citybeli elemzői közösségben az is konszenzusos vélemény, hogy a kamatcsökkentéseket az MNB legalább az 1,50 százalékos alapkamat eléréséig, de jó eséllyel ennél is tovább folytatja.
Ezt jósolták pénteki előrejelzésükben a Royal Bank of Scotland elemzői is. A ház a monetáris tanács keddi ülésére a múlt havihoz hasonló, 0,15 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsít. Az RBS londoni elemzői szerint az eurójegybank (EKB) mennyiségi enyhítési programjának hatásait is figyelembe véve az MNB-alapkamat akár jóval 1,50 százalék alá is csökkenhet a magyar jegybank enyhítési ciklusának végére. A cég szakértőinek véleménye szerint a változatlanul erőteljesen dezinflációs globális környezetben az euró jelenlegi forintárfolyama nem egyeztethető össze a monetáris tanács azon céljával, hogy a teljes kosárra számolt magyarországi infláció visszaemelkedjen az MNB 3 százalékos központi célszintjére, annak ellenére sem, hogy az olajárak a legutóbbi időben emelkedtek.
Az RBS elemzői szerint mindez erős alapot teremt ahhoz, hogy az MNB ebben a hónapban és májusban is 0,15 százalékpontos lépésekben folytassa a kamatcsökkentési ciklust. A monetáris tanács várhatóan júniusban, az új inflációs jelentés közzététele után vizsgálhatja felül a havi kamatcsökkentések ütemét, ha ez szükséges, és ebben a döntésben a forintárfolyamnak fontos szerepe lesz.
A Barclays közgazdászai pénteki prognózisukban szintén 0,15 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósoltak a jövő hétre. Hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy jóllehet a defláció enyhült a múlt hónapban, valószínűtlen azonban, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő deflációs nyomás rövid távon elenyészne. Az EKB mennyiségi enyhítési ciklusa erősödési nyomást gyakorol a forintra, és ez a jó ideje tartó deflációval együtt lehetőséget teremt az MNB-nek a kamatcsökkentések folytatására a robusztus gazdasági növekedés ellenére is.
A Morgan Stanley elemzői úgy fogalmaztak, hogy az MNB a következő inflációs jelentés közzétételéig "automata üzemmódban" folytatja a monetáris enyhítést. A ház alapeseti előrejelzési forgatókönyve szerint a magyar jegybanki alapkamat júniusra 1,50 százalékig csökken a jelenlegi 1,95 százalékról, és az MNB ezután kivárásra rendezkedik be a környezet felmérése végett.
A legagresszívabb előrejelzést a Bank of America-Merrill Lynch tartja érvényben az MNB monetáris enyhítési ciklusának várható mértékére. A ház közgazdászai a magyar inflációs és monetáris kilátásokról összeállított előrejelzésükben mínusz 0,2 százalékos idei egész éves átlagos inflációt valószínűsítettek Magyarországon. Modellszámításaik azt mutatják, hogy a magyarországi infláció akkor is "kényelmesen" a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalék plusz/mínusz 1 százalékpontos célsávján belül maradna, ha a hordónkénti olajár 100 dollárra emelkedne 2016-ban. Mindezek alapján azzal számolnak, hogy az MNB az idei év végére 1,35 százalékig csökkenti alapkamatát.
MTI