3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni pénzügyi elemzők egyöntetű várakozása szerint a jövő héten minden bizonnyal folytatódik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) márciusban újraindított monetáris enyhítési ciklusa.

A citybeli elemzői közösségben az is konszenzusos vélemény, hogy a kamatcsökkentéseket az MNB legalább az 1,50 százalékos alapkamat eléréséig, de jó eséllyel ennél is tovább folytatja.

Ezt jósolták pénteki előrejelzésükben a Royal Bank of Scotland elemzői is. A ház a monetáris tanács keddi ülésére a múlt havihoz hasonló, 0,15 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsít. Az RBS londoni elemzői szerint az eurójegybank (EKB) mennyiségi enyhítési programjának hatásait is figyelembe véve az MNB-alapkamat akár jóval 1,50 százalék alá is csökkenhet a magyar jegybank enyhítési ciklusának végére. A cég szakértőinek véleménye szerint a változatlanul erőteljesen dezinflációs globális környezetben az euró jelenlegi forintárfolyama nem egyeztethető össze a monetáris tanács azon céljával, hogy a teljes kosárra számolt magyarországi infláció visszaemelkedjen az MNB 3 százalékos központi célszintjére, annak ellenére sem, hogy az olajárak a legutóbbi időben emelkedtek.

Az RBS elemzői szerint mindez erős alapot teremt ahhoz, hogy az MNB ebben a hónapban és májusban is 0,15 százalékpontos lépésekben folytassa a kamatcsökkentési ciklust. A monetáris tanács várhatóan júniusban, az új inflációs jelentés közzététele után vizsgálhatja felül a havi kamatcsökkentések ütemét, ha ez szükséges, és ebben a döntésben a forintárfolyamnak fontos szerepe lesz.

A Barclays közgazdászai pénteki prognózisukban szintén 0,15 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósoltak a jövő hétre. Hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy jóllehet a defláció enyhült a múlt hónapban, valószínűtlen azonban, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő deflációs nyomás rövid távon elenyészne. Az EKB mennyiségi enyhítési ciklusa erősödési nyomást gyakorol a forintra, és ez a jó ideje tartó deflációval együtt lehetőséget teremt az MNB-nek a kamatcsökkentések folytatására a robusztus gazdasági növekedés ellenére is.

A Morgan Stanley elemzői úgy fogalmaztak, hogy az MNB a következő inflációs jelentés közzétételéig "automata üzemmódban" folytatja a monetáris enyhítést. A ház alapeseti előrejelzési forgatókönyve szerint a magyar jegybanki alapkamat júniusra 1,50 százalékig csökken a jelenlegi 1,95 százalékról, és az MNB ezután kivárásra rendezkedik be a környezet felmérése végett.

A legagresszívabb előrejelzést a Bank of America-Merrill Lynch tartja érvényben az MNB monetáris enyhítési ciklusának várható mértékére. A ház közgazdászai a magyar inflációs és monetáris kilátásokról összeállított előrejelzésükben mínusz 0,2 százalékos idei egész éves átlagos inflációt valószínűsítettek Magyarországon. Modellszámításaik azt mutatják, hogy a magyarországi infláció akkor is "kényelmesen" a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalék plusz/mínusz 1 százalékpontos célsávján belül maradna, ha a hordónkénti olajár 100 dollárra emelkedne 2016-ban. Mindezek alapján azzal számolnak, hogy az MNB az idei év végére 1,35 százalékig csökkenti alapkamatát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!