3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A harmadik negyedévben sem változott érdemben a helyzet, mivel nem közeledett szignifikánsan a legalacsonyabb és a legmagasabb megyei átlagos nettó bér Magyarországon.

Miközben 2013 év elején még csak 68,5 százalékkal kerestek jobban a legmagasabb átlagos nettó bért regisztráló fővárosiak a legalacsonyabb megyei átlagnál, egy évvel később már 80 százalék felett volt a differencia, az előző negyedévben pedig már a 90 százalékot is elérte. 2016 második negyedévében 90,7 százalékkal kerestek jobban a fővárosiak, ami a legfrissebb, harmadik negyedéves adatok szerint 89,5 százalékra mérséklődött. Vagyis érdemi változás nem történt a bérek esetében.

A növekvő különbség főként a bérnövekedés eltérő ütemének köszönhető, hiszen míg Budapesten egy év alatt 8,2 százalékkal emelkedett az átlagos nettó, addig a legalacsonyabb bért regisztráló Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 6,1 százalékos volt a plusz. Ennek hátterében pedig a vállalatok eltérő jövedelem-termelő képessége áll.

A legfrissebb adatok szerint 2016 harmadik negyedévében a legnagyobb átlagos nettó változatlanul a fővároshoz volt köthető, 221 233 forint, míg a legkevesebbet, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeiek vihették haza, 116 704 forintot. A különbség 104 529 forint, vagyis míg a fővárosiak egy havi bérrel több pénzből gazdálkodhatnak.

A második legtöbb bér egyébként Győr-Moson-Sopron megyéhez köthető, 178 810 forint, vagyis kicsit több mint egy százalékponttal nőtt a fővárosiak előnye a második helyezetthez képest. Egy évvel ezelőtt 22,6 százalékkal volt több az átlaguk, most pedig 23,7 százalékkal.

Kis infláció + nagy bérnövekedés = jelentős reálnövekedés

Országos átlagban a harmadik negyedévben 7,5 százalékkal emelkedtek a nettó keresetek előző év azonos időszakához mérten. A legnagyobb növekedés a vizsgált időszakban Nógrád megyében volt kimutatható, 9,6 százalékos, amiben főként az idei évben némileg alacsonyabb fokozaton dübörgő közfoglalkoztatás járulhatott hozzá. A közmunkások alacsonyabb bére ugyanis lehúzza az átlagot. Ezzel szemben a legkisebb nettónövekedést Somogy megyében regisztrálták, 5,5 száazlékosat. Mindezekhez 0,2 százalékos fogyasztói árindex társult, vagyis reálszinten a nominális növekedésnél csak egy hajszállal kisebb mértékű emelkedés mutatható ki.

A legnagyobb reálnövekedés

  • Nógrád megyében 9,4 százalék,
  • Veszprém megyében 8,5,
  • Komárom-Esztergom, Fejér és Vas megyében egyaránt 8,3 százalék.

A legkisebb növekedést

  • Somogyban regisztrálták, 5,3 százalékosat,
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 5,9,
  • Hajdú-Biharban pedig 6,2 százalékkal értek többet idén a nettók.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!