Már tavaly is rendre arról számoltunk be, hogy az Orbán-Simicska viszony megromlása - pontosabban az ominózus 2015. februári G-day után - látványosan apadni kezdett a milliárdos vállalkozó érdekeltségi körébe tartozó nyomtatott lapok értékesítése. A zuhanás véleményünk szerint nemcsak a kormánypárthoz végtelenül hű olvasók elmaradásának következménye, de minden bizonnyal az intézményi megrendelések elmaradása, illetve lemondása is hozzájárult a csúfos eredményekhez.
A Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség (MATESZ) legfrissebb, 2016 első negyedévére vonatkozó adatai még rosszabb képet festenek, mint eddig bármikor. A Magyar Nemzet ugyanis "mindössze" 19 434 lapot tudott átlagosan eladni, ami 14,3 százalékkal kevesebb az előző negyedévi teljesítménynél.
2015 első negyedévéhez képest pedig 41,3 (!!!) százalékkal csökkentek az eladások,
ami véleményünk szerint nemcsak a lap életében, de nagy valószínűség szerint még a hazai piacon is (negatív) rekordgyanús érték.
Nem sokkal teljesített jobban a másik, Simicska Lajoshoz köthető lap, a Heti Válasz sem. Átlagosan ugyanis 12 701 példányt adtak el hetente az első negyedévben, ez 12 százalékkal marad a tavalyi utolsó három hónap teljesítményétől, az egy évvel ezelőttinél pedig 14,7 százalékkal gyengébb.
Külön említésre méltó, hogy a hetilapot eddig nem viselte meg látványosabban a milliárdos vállalkozó Orbánnal történő szakítása, a friss, 12 százalékos zuhanás viszont az elmúlt 4 év legrosszabb teljesítménye. Mindez véleményünk szerint az elmaradó megrendelésekkel magyarázható főként.
Nem zárt jó negyedévet a többi lap sem
A hetilapoknál maradva említésre méltó változás, hogy a Figyelő az első negyedévvel kikerült az auditált lapok közül, tavaly év végén 7283 példányt értékesítettek belőle átlagosan. Az általunk vizsgált többi lapnál éves bázison 10 százalék felett csökkenések mutatkoztak, a legnagyobb mértékű a 168 óránál látható, hiszen az átlagosan eladott 13 459 példány 16,7 százalékkal rosszabb érték az egy évvel korábbi teljesítménynél. Igaz, tavaly év végéhez képest egy nagyon szerény 0,1 százalékos növekedést el tudtak még érni. A HVG ennél kisebb romlást volt kénytelen elkönyvelni, a 33 056 darabos átlagos értékesítés 11,3 százalékkal kevesebb az előző évinél és 6,2-vel a tavaly év végi szintnél.
A napilapokra rátérve a Magyar Nemzet mellett a Népszava és a Népszabadság sem örülhet túlságosan az első negyedévi eredményeknek. Előbbi ugyanis előző év azonos időszakához képest 18, a Népszabadság pedig 9,7 százalékkal adott el kevesebb lapot.
Ez a Nők Lapja negyedéve volt?
A színes napi, női- és pletykalapok adatai közül pozitív értelemben kiemelkedő a Nők Lapja teljesítménye. Az auditált 218 225 darabos átlagos eladás ugyanis 0,9 százalékkal több a 2015 utolsó negyedévinél és 0,5-tel még az előző évit is túlszárnyalja.
A többi általunk vizsgált lap esetében csupa mínusszal lehet találkozni, egyedül a Bors értékesítése növekedett 0,2 százalékkal három hónap alatt. A legnagyobb éves bázisú zuhanást a Blikk szenvedte el, 8,3 százalékosat, de jelentős az éves mínusz a Borsnál és a Storynál is.
A HOT! magazin három hónap alatt produkált teljesítménye említésre méltó, hiszen az átlagosan eladott 56 171 darabos példányszám 11,6 százalékkal kevesebb a tavaly év véginél, viszont az egy évvel korábbitól csupán 1,6 százalékkal marad el.
Székely Sarolta
mfor.hu