Török Zoltán: a nulláról picit felfelé mozdultunk
"Nyilvánvalóan közelebb kerültünk ahhoz, hogy megállapodjunk a nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval egy újabb hitelcsomagról. Eddig arra lehetett számítani, hogy nulla százalék az esély arra, hogy a magyar fiskális politikát sikerüljön elfogadtatni a tárgyalópartnerekkel, ez az esély emelkedett most egy kicsit" - mondta az mfor.hu kérdésére Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentései után Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője.
A szakember szerint a mostani csomag arra lehet elegendő, hogy normalizálódjon Magyarország és az Európai Bizottság kapcsolata, ne indítsanak ellenünk további kötelezettségszegési eljárásokat, és ne fagyasszák be a kohéziós forrásokat. "Nyitva van az ajtó, kérdés, hogy azon valaki bemegy-e" - érzékeltette a helyzetet az elemző. Vagyis szerinte továbbra is inkább a kormány döntésén múlik az, hogy akar-e IMF-megállapodást, ugyanis könnyen lehet, hogy olyan feltételeknek kellene megfelelni, melyeknek nem biztos, hogy akarnak.
Török Zoltán szerint a ma bejelentett csomaggal "nem lehet semmi baja az IMF-nek", ugyanakkor az elmúlt két év gazdaságpolitikája miatt továbbra is lehetnek problémák, vagyis a mostani kormánydöntések csak arra elegendők, hogy kicsit a várt irányba mozduljunk el.
Németh Dávid: akár már novemberben lehetne megállapodás
Németh Dávid, az ING elemzője szerint elképzelhető, hogy közelebb kerültünk a megállapodáshoz a pénteki bejelentésekkel. Elsősorban a jegybankra kivetett tranzakciós illetéktől való visszalépés, illetve maga a kiigazítás is arra utal, hogy a megállapodás irányába mozdultunk el. "Kérdés, hogy az IMF a most bejelentett költségvetési kiigazítás szerkezetét elfogadja-e, megfelelőnek tartja-e" - hangsúlyozta az elemző.
Németh Dávid szerint a makropálya felülvizsgálatával egy sokkal reálisabb alapra kerültek a kormány költségvetési tervei. Mint ismert, Matolcsy György arról számolt be, hogy az idei első féléves 1,2 százalékos visszaesés után az év második felében stagnálásra számít a kormány, így a korábbi 0,1 százalékos növekedési terv 1,2 százalékos visszaesésre módosulhat. A jövő év kapcsán a miniszter kifejtette: a korábbi 1,6 százalékos növekedési terv a jelek szerint tarthatatlan, ugyanakkor a kormány továbbra is reálisnak lát egy százalékos GDP-bővülést.
"Szerintem továbbra is sok függ majd a nemzetközi hangulattól. Ha a most bejelentett intézkedések piaci fogadtatása kedvező lesz, akkor nem biztos, hogy a kormány mindenáron a megegyezésre fog törekedni a nemzetközi szervezetekkel" - emelte ki az ING szakembere.
Németh Dávid úgy véli, hogy a mostani bejelentések után a kormány elküldi a terveket az IMF-nek és az Európai Bizottságnak, így akár már október utolsó hetében vagy november elején folytatódhatnak akár a tárgyalások. Ezekkel akár már november végére meg lehetne állapodni egy újabb hitelcsomagról, azonban ha pozitív lesz a nemzetközi hangulat és hazánk megítélése, akkor a kormány nem fog rohanni.
Beke Károly
mfor.hu