2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

USA-ban nem lesz infláció, mert a dollár ereje által dezinflációt importálnak, méghozzá nem is kicsit.

Európában nem lesz tartósan defláció (bár nyilván még pár hónapig ezen pörögnek majd), sőt egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy jövő ilyenkor Németországban majd az infláció miatt aggódó héják fognak előjönni, és követelni fogja a Bundesbank a kamatemelést: szűk munkaerőpiac, ingatlanboom, emelkedő bérek, importárak megugrása: simán 2% feletti német infláció is lehet 2016 tavaszán.

Erre a régi ECB simán ráemelt volna, megtette 2008-ban, meg 2011-ben is. Lehet, hogy már kicsit fejlődtek, és az ostoba szemellenzős inflációkövetősdit abbahagyták, de nem biztos. Nyilván jelenleg ezt kb 1: 100-hoz adják, de ilyen odds mellett megérheti fogadni arra, hogy előbb emel kamatot az ECB, mint a Fed. Nyilván kicsi az esélye, de egyáltalán nem annyira kicsi, mint ahogy a piacok árazzák.

Európa és USA egy főre jutó trendnövekedése a 2008-as válságig nem volt lényegesen eltérő, és nincs okunk azt gondolni, hogy most az lenne. Európa mélyrecesszióját a saját ostobaságuk okozta (politikai megosztottság, fiskális és monetáris politikai hibák), nem valamiféle euroszklerózis.

Most, hogy az európaiak kapják a hátszelet, az amerikaiak meg a szembeszelet (na jó, azért szembeszélről ott sincs szó, valójában inkább csak a nagy hátszél csökken: az extrém alacsony nominális kamatok stimulatív hatását ellensúlyozza a dollárerő), az európai növekedés akár tartósan is az amerikai fölé kerülhet. A Fed - tanulva az 1937-ben elkövetett hibából, amikor túl hamar szigorítottak* - megengedő lesz, és mivel a dollárárfolyam elnyomja az inflációt, amely egész évben alacsony lehet, addig fogják halogatni az emelést amíg tudják. Ha nincs nagyon látványos béroldali nyomás, nem fognak emelni. Konklúzió: ugyanaz mint korábban: szűkülhet az amerikai-európai hozamkülönbség.

BÓNUSZ: Kajálni fogják a magyar állampapírokat a külföldiek. A 3,6%-os magyar 10-éves 3-szor annyi hozamot biztosít mint egy olasz 10-éves. Őrületes olcsóság - nem abszolút értelemben, de relatívban mindenképp. Simán lehet hogy megveszik az összes KEU devizát durván...

 
*És ha esetleg elfelejtették volna, akkor a történelem egyik legsikeresebb befektetője figyelmeztette őket a biztonság kedvéért:

//www.bloomberg.com/news/articles/2015-03-17/bridgewater-s-dalio-warns-of-1937-market-risk-with-rates

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!