3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az uniós országokkal szemben a lehetséges büntetések gyors bevezetését szorgalmaznák a pénzügyminiszterek. Reményeik szerint így sokkal könnyebb lenne a féken tartani a renitenseket, és megelőzni a görög-válsághoz hasonló helyzeteket. A lépés gyakorlati megvalósítása azonban sok kérdést felvet.

Biztosítani kellene, hogy az európai uniós pénzügyi szabályokat áthágó tagországok ellen foganatosított büntetőintézkedések a jelenleginél automatikusabban érvényesüljenek - vélték uniós illetékesek a témáról hétfőn Brüsszelben folytatott pénzügyminiszteri eszmecserén. Az uniós elnök, Herman Van Rompuy irányítása mellett az EU-tagországok pénzügyi tárcavezetőiből álló munkacsoport találkozójának napirendjén ismét azok az erőfeszítések szerepeltek, amelyek célja, hogy elejét vegyék a jövőbeni gazdasági válságoknak, illetve könnyebben kezelhetővé tegyék a helyzetet, ha ilyen mégis bekövetkezne.

Mint Olli Rehn pénzügyi biztos a téma kapcsán elmondta, a hónap végén beterjesztendő európai bizottsági javaslatok között szerepel az, hogy a szabályokat többször sértő tagállamokat automatikusan szankciók sújtsák, kivéve, ha egy-egy konkrét esetben a tagországok többsége ellenzi azt.

Több nyilatkozatban szó esett arról is, hogy nem kell elsietni egy olyan állandó válságmechanizmus kialakítását, amelynek feladata a pénzügyi nehézségekkel küzdő euróövezeti országok segítése lenne, mert a jelenlegi eszközrendszer is működik.

"Át tudjuk ütemezni ezt a vitát, mert már van hiteles rendszerünk, amely működik" - fogalmazott Rehn, a görög válság nyomán tavasszal felállított, 500 milliárd eurós mechanizmusra utalva. "Többünk meglátása szerint ez szerződésmódosítást igényelne. Nem hiszem, hogy most készek lennénk szerződést változtatni" - tette hozzá Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke.

Van Rompuy a találkozó után kiadott szűkszavú nyilatkozatban csak annyit jegyzett meg, hogy mélyreható megbeszélést folytattak a nemzeti pénzügyi szabályozási keretekről, a makrogazdasági felügyeletről és a szankciókról, és az elért eredményekről beszámol az EU-tagországok vezetőinek jövő csütörtöki brüsszeli találkozóján.

A munkacsoport találkozóját követően kedden az EU-tagállamok, majd külön az euróövezeti országok pénzügyminiszteri ülésére kerül sor. Ezek napirendjelén elsősorban a bankadó és a pénzügyi tranzakciókra javasolt illeték, a tagállamok közti szorosabb gazdasági együttműködés, illetve a Nemzetközi Valutaalap (IMF) reformja szerepel.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!