A világ legnagyobb hitelminősítője pénteken Londonban közölte, hogy "A2" - a többi nemzetközi hitelminősítő osztályzati módszertanában "A"-nak megfelelő - besorolást és stabil kilátást adott a héten kibocsátott 375 millió svájci frank névértékű, változó kamatú, 2015-ben lejáró papírra, illetve az ugyanakkor piacra vitt, 2,25 százalékos kuponnal értékesített, 2018-ban lejáró 450 millió svájci frankos lengyel kormánykötvényre.
A Moody's becslése szerint ez a kibocsátás Lengyelország mint szuverén adós idei bruttó finanszírozási igényének hozzávetőleg a 60 százalékát fedezi.
A kötvénybesoroláshoz fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte, hogy jóllehet az egy főre jutó GDP-érték Lengyelországban alacsonyabb, mint más közép-európai országokban, a növekedés kiegyensúlyozott, ami fontos stabilitási tényező a globális pénzügyi válság közepette.
A lengyel gazdaság növekedési teljesítménye 2008 óta "erőteljesen felülmúlja" a térség többi országáét; Lengyelország volt az egyetlen EU-gazdaság, amely 2009-ben is növekedett. A lengyel gazdaság ezzel jórészt ledolgozta azt a hátrányát, amely a 2004-2007-es növekedési "boom" idején alakult ki, miután abban az időszakban Lengyelország lassabban növekedett a térségi átlagnál - áll a Moody's pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő közölte, hogy továbbra is GDP-növekedéssel számol Lengyelországban, még azzal együtt is, hogy erősödik a nagy nyugat-európai gazdaságok recessziójának kockázata.
A Moody's szerint a lengyel makrogazdasági politika döntéshozatali minősége is hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt évtizedben a lengyel gazdaság elkerülte a reálnövekedési kilengéseket, a lengyel gazdaságpolitika azonban most jelentős kihívásokkal néz szembe, miután az euróövezet a folytatódó válság "kritikus szakaszába lép". A lengyel költségvetési politikára például a gazdaságösztönzés és a jövő évi hiánycsökkentési célok teljesítésének egymással ellentétes hatásirányú nehéz feladata hárul - áll a Moody's elemzésében.
A cég szerint a GDP-arányos lengyel küladósságráta meghaladja a térségre jellemző mediánértéket, és az éves küladósság-szolgálathoz mérve alacsonyak a tartalékok, azonban a rugalmas árfolyamrendszer, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által Lengyelország rendelkezésére bocsátott rugalmas hitelkeret egyaránt fontos sokkhatást csökkentő tényező, és e két elem enyhíti a lengyel külső fizetési helyzettel kapcsolatos aggályokat.
MTI