4p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Kormányzati döntés alapján a dollárkötvényből befolyt összeget az ÁKK Zrt. az MNB-vel kötött swap műveletek segítségével forintra váltotta" - közölte az adósságkezelő az mfor.hu megkeresésére.

Mint tegnap megírtuk, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes mérlegadatai szerint egy hónap alatt 1000 milliárd forinttal nőtt a központi kormányzat forintszámláján lévő összeg, miközben a devizaszámla értéke csökkent. Mindez érthetetlennek tűnt, mivel március közepén 3 milliárd dollár értékben adott el devizakötvényt az ország, és a korábbi gyakorlatnak megfelelően a befolyt devizát a kormány a jegybanknál vezetett Kincstári Egységes Számlán (KESZ) devizában helyezte el. Így biztosítva a közeljövőben lejáró devizakötelezettségek kifizetését.

Most azonban, ahogy a jegybanki mérlegadatokból kiderült, nem ez történt. A kötvénykibocsátás értéke ugyan megjelent a számlán, de nem devizában, hanem forintban. Kérdésünkre a jegybanknál megerősítették a mérlegadatok helyességét, és azok konzisztenciáját. Vagyis valamilyen formában az adósságkezelő a márciusi kötvénykibocsátásból befolyt összeget forintra cserélte.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) megkeresésünkre azt válaszolta, hogy kormányzati döntés alapján az MNB-vel kötött swap műveletek segítségével forintra váltották a befolyt devizát. (mfor.hu szerk: elvileg nem a dollárt, mivel azt az árfolyamkockázatok kiküszöbölése érdekében egyből euróra cserélik). Ez azt jelenti, hogy a jegybankkal forintra "cserélte" a devizát, majd a swap lejáratakor visszacseréli. Mivel a swap ügylet keretén belül az oda-, illetve a jövőbeni visszaváltás is biztosítva van, így az ÁKK úgy jutott forintforráshoz, hogy kiküszöbölte az árfolyamkockázatokat, és nem hajtott végre piaci konverziót. (mfor.hu szerk: vagyis az átváltással nem támogatta a forint árfolyamát március végén.) Ráadásul mivel a swap a jegybankkal történt, így az MNB nemzetközi tartalékai is 2 éves csúcsra tudtak nőni.

Az ügylettel az adósságkezelő jelentős forintlikviditáshoz jutott, így csökkenhetett a nyomás a forintos állampapírok piacán. Ez jól látszik abból is, hogy az év eleje óta hetente tartott likviditási kincstárjegy kibocsátása március 17. óta szünetel.

A nyomást pedig részben magának köszönheti az állam, hiszen, ahogy azt már többször megírtuk, a kedvezőbb december végi GDP-arányos adósságmutató elérése érdekében a lejáró kötvényeket nem újabb adósságpapírok kibocsátásából, hanem a tartalékok leépítéséből finanszírozta. Az adósság év végére az előző negyedévi szinthez képest nagyot csökkent, viszont a tartalékok is többéves mélypontra estek vissza. Ezt óvatossági megfontolásból mindenféleképpen vissza kellett az év elején építeni. Ráadásul az értékesítési kényszer intenzitását tovább fokozta a magyar költségvetés szerkezete, mely év elején nagyobb hiányt hoz össze (március végére már a tervezett pénzforgalmi éves hiány 70 százalékánál jártunk), amit az év második felében "egyensúlyoz" ki. Ezek alapján nem is lehet csodálkozni, hogy valóságos értékpapír-értékesítési cunamit kellett az adósságkezelőnek rendeznie az év első 3 hónapjában.

Ez az értékesítési nyomás szűnt meg ideiglenesen ezzel a swap művelettel, ami így csökkentette a lejáró adósság megújítási kockázatát, és lehetőséget teremt arra, hogy az ÁKK az értékpapír-állomány átlagos futamidejének növelésére fókuszáljon.

Kérdésünkre az ÁKK azt is elárulta, hogy a most eszközölt swap műveletek futamidejét úgy határozták meg, hogy az idén lejáró devizakötelezettségek előtt visszakapják a devizát, így azok teljesítésével nem lehet gond. Ezek a kötelezettségek pedig idén május 6-án, július 28-án és a negyedik negyedévben lesznek esedékesek.

Ezen felül az ÁKK hangsúlyozta, hogy az adósságkezelő és az MNB között érvényben van egy megállapodás, mely szerint, ha devizára van szükségük, akkor azt közvetlenül a jegybanktól vásárolják meg. Ugyanígy, ha forintra van szükségük, azt az ügyletet is az MNB bevonásával hajtják végre. Devizapiaci konverziót az ÁKK nem végez.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!