Vagyis, ha nem is decemberre, ahogy a novemberi adatok ismeretében jósoltuk, de januárra tényleg eltűnt a magyar infláció. A KSH legfrissebb kimutatása szerint a havi összevetésű adat, vagyis a decemberhez viszonyított viszont 0,3 százalékos emelkedést mutat.
Piaci elemzők nulla körüli éves inflációra számítottak, de voltak olyanok is, például a Morgan Stanley, akik nem zárták ki a deflációt sem a novemberi közműdíj-csökkentések átszűrődő hatásai miatt.
A statisztikai hivatal péntek reggel közölte a maginflációt, illetve a nyugdíjas kosárban szereplő termékekre, szolgáltatásokra vonatkozót is. Előbbi 3.4, utóbbi -0.6 százalék lett. A nyugdíjasok egyébként már decemberben is deflációt érezhettek.
Az inflációs mutatók dömpingjének mára még nincs vége, hiszen az MNB 11 órakor közli saját, szűrt mutatóit.
12 hónap alatt, 2013. januárhoz viszonyítva, a rezsicsökkentéseknek köszönhetően a háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (16,9%). Ezen belül az elektromos energiáért 19,9, a vezetékes gázért 19,3, a távfűtésért 14,0%-kal kellett kevesebbet fizetni 2013. januárhoz viszonyítva. Egy év alatt az élelmiszerárak átlagosan 0,2%-kal csökkentek. Ezen belül csökkent a liszt (19,3%), a tojás (14,0%), az étolaj (13,5%), a cukor (12,3%), a péksütemények (4,8%) és a kenyér (3,1%) ára. Drágult azonban többek között a sajt (9,6%) és a tej (7,0%).
A legnagyobb mértékben, 10,5%-kal a szeszes italok, és dohányáruk ára nőtt. Szintén áremelkedés következett be a szolgáltatások esetében (3,1%), ezen belül azonban a víz- és a csatornadíj átlagosan 11, a helyi tömegközlekedésé 6,5%-kal csökkent. Az egyéb cikkek körében szintén árcsökkenés történt (0,6%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,1%-kal csökkent. A ruházkodási cikkekért 0,7, a tartós fogyasztási cikkekért 0,8%-kal kellett kevesebbet fizetni.
mfor.hu