3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az éves világgazdasági össztermék (GDP) felének megfelelő piaci veszteséget okozott a globális válság az idei év első negyedének végéig, de a pénzügyi rendszerben kialakult feszültség már oldódik, áll a Bank of England (BoE) pénteken kiadott negyedéves pénzügyi stabilitási jelentésében.

A brit jegybank átfogó, 72 oldalas összesítése szerint a piacokon forgalmazott adósságtermékek értékvesztése elérte a 4,6 billió dollárt, a világ tőzsdéin jegyzett vállalati részvények összesített tőkeértéke pedig 20 billió dollárral zuhant. A BoE számításai szerint így a globális GDP-érték hozzávetőleg 50 százalékával felérő piaci vagyonvesztést okozott a márciusi mélypontig a világválság.

Az azóta végbement jelentős piaci árfolyam-fellendülések azonban jelentősen mérsékelték a veszteségeket. A Bank of England számításai szerint az első negyedév vége óta a világ tőzsdéin 25-35 százalékos erősödések mentek végbe, ami 8 billió dollárral csökkentette a veszteségeket; az adósságpiacokon 2 billió dolláros a javulás. Így  júniusban a válság kezdete előtt mért szintekhez képest mintegy 15 billió dollárral volt alacsonyabb a befektetési termékek összesített piaci értéke.

A jegybanki jelentés szerint a bankmentő programok során csak az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és az euróövezetben 14 billió dollár állami segítséget - likviditás- és tőkepótlást - kaptak a pénzintézetek; ez az összeg e térség éves GDP-értékének a fele.

A Bank of England szerint ugyanakkor a globális bankrendszer egyik sebezhető pontja továbbra is a finanszírozás, mivel a nagybani - bankközi - hitelpiaci finanszírozások változatlanul csak rendkívül rövid lejáratokra hozzáférhetők.

A brit jegybank a finanszírozás sérülékenységét illusztrálandó kiemeli: a tavalyi utolsó és az idei első negyedév között az amerikai bankok annyi pénzt vontak ki a külföldi piacokról, hogy az Egyesült Államok folyómérleg-hiányát ebben az időszakban e banki vagyon-hazatelepítés fedezte, és nem a bruttó külföldi tőkebeáramlás.

Az elemzés ugyanakkor meglepőnek nevezi, hogy Közép-Kelet-Európában, ahol számos gazdaság "különösen sebezhetőnek tűnik", a banki hitelezési tevékenység kevésbé esett vissza, mint más térségekben. A brit jegybank szerint ez annak jele lehet, hogy a domináns piaci szerepet játszó külföldi tulajdonos bankok mindeddig hajlandónak bizonyultak megújítani a helyi érdekeltségek adósságait.

Hasonló megállapításra jutott e héten Londonban kiadott magyarországi helyzetjelentésében a Barclays Capital befektetési csoport. A ház szerint a helyi bankérdekeltségeknek nyújtott tulajdonosi hitelek megújítási rátája - a külső finanszírozási igények egyik kulcseleme - továbbra is 100 százalék körül van, ami magasabb az IMF-programban feltételezettnél. Kérdés ugyanakkor, hogy a külföldi anyabankok meddig tudják ezt fenntartani, ha saját pénzügyi helyzetük hazai piacaikon tovább romlik, állt a Barclays Capital elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!