4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy arról kedden mi is beszámoltunk, 3 milliárdból űrközpontot fog építeni a kormány. Ezzel így önmagában még semmi baj nem lenne, de...

A dolog akkor kezd igazán érdekessé válni, amikor kiderül, hogy a "space-központ" helyszíne Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lesz egy alig 2000 fős településen, Gyulaházán. Merthogy itt született az eddigi egyetlen űrhajósunk, Farkas Bertalan, ami szép gesztussá minősíti a gondolatot, viszont a teljes képet nem teszi érthetőbbé. Több olyan kérdés is felmerül ezzel kapcsolatban, melyekre egyelőre vagy egyáltalán nem kapunk majd választ.

1) Egészen pontosan mi lesz a "space-központ"?

Nyilvánvalóan egyfajta múzeum-jellegű dologról beszélhetünk, hiszen korábban a helyi polgármester csak egy kiállítóteremre pályázott, hogy a bezárt Közlekedési Múzeum űrrepülés-történeti kiállítása a faluba kerülhessen. Mivel azonban a kiállítási tárgyak már rendelkezésre állnak, tehát nem szükséges azok felkutatása, sem megszerzése - ahogy az MNB teszi az Értéktár Programmal -, a 3 milliárd forint az épület kialakítását takarhatja döntő részben. Ami viszont így már rengetegnek tűnik tekintve, hogy ennek töredékéből még stadionok is épülnek, tornatermekről, tanuszodákról nem is beszélve.

2) Egyáltalán ki és hogyan fogja ezt látogatni, ha múzeumról van szó? Márpedig másra nem enged következtetni az a tény, hogy turisztikai fejlesztés a célja a beruházásnak.

Gyulaháza Kisvárda és Mátészalka között helyezkedik el, a megyeszékhelytől, Nyíregyházától 48,5 kilométerre, amivel ön magában még nem lenne túl nagy gond. A közlekedés azonban arrafelé hagy némi kivetnivalót maga után. Gyors keresést követően kiderül ugyanis, hogy a legjobb esetben is minimum 3 óra 9 perc szükséges eljutni a faluba, ahová kerékpáros közlekedésre alkalmas út nem vezet, cserébe kapnak földutat az arra járók.

Az utvonalkereso.hu közösségi közlekedés igénybevételével Nyíregyháza és Gyulaháza között 4 óra 14 perces utazási időt ír, melyben egy közel 11 kilométeres gyalogtúrát is meg kell tenni, melynek becsült ideje 2 óra 59 perc.

Ha a megye másik közelben lévő nagyobb városát nézzük, akkor megdöbbentő az eredmény, hiszen 6:40 - jobb esetben, nagyobb kerülővel 6 óra 12 perces - menetidőt kalkulált az oldal. Természetesen gyaloglással és vonattal. Pedig a távolság alig több mint 30 kilométer közúton.

A legközelebbi város, Seszták Miklós fejlesztési miniszter városa, Kisvárda, ahonnan közösségi közlekedéssel a mindössze 11,7 kilométeres távolságot 3 óra 9 perc alatt lehet megtenni.

Persze, még mindig ott a lehetőség arra, hogy valaki személyautóval vagy kerékpárút nélkül biciklivel jusson el az űrközpontra, esetleg még arra gondolhatunk, hogy a közlekedésfejlesztés is része a hárommilliárdos tervnek: kerékpárút és mondjuk, egy közvetlen gyorsjárat valamelyik közeli városból.

3) A fentiek után túl sok magyarázatot talán nem is igényelne a legfontosabb kérdés: tényleg szükség van erre és tényleg nincs már más, amire el lehetne költeni ezt a szerény pár milliád forintot?

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az egyik legnagyobb munkanélküliségi rátával rendelkező megye, annak ellenére  helytálló ez a kijelentés, hogy ez a megye az egyik, ahol a legtöbb közmunkást foglalkoztatják. A bérek országos szinten itt a legalacsonyabbak, a leszakadás hatalmas a többi megyéhez képest, ráadásul javulásra is vajmi kevés esély mutatkozik, hiszen az új munkahelyek 90 százaléka közmunka.

És, ha már korábban említettük a közlekedést, a megye pályaszakaszain gyakoriak az állandó sebességkorlátozások, van, ahol egy 71 kilométeres utat 3,6 óra alatt lehet megtenni vonattal.

De sebaj, legalább lesz a megyének "űrközpontja" és ha már itt tartunk, Hollywood-ot is megérné idehozni, hiszen mátészalkai kötődésű Tony Curtis és Czukor Alfréd is, aki a Paramount Pictures elődjének alapítója volt. Egy világítótorony sem lenne rossz ötlet, hiszen Mátészalka volt az a település, ahol elsőként volt közvilágítás Magyarországon.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!