Meglehetősen lesújtó eredményt hozott hazánk számára az a tanulmány, amelyben az EU statisztikai hivatala, az Eurostat rangsorolta az Unió régióit az egy főre jutó GDP szerint. (A cikkben szereplő GDP-adatok vásárlóerő-paritással korrigált értékek - a szerk.)
Háromfelé szakadt Magyarország
A 2007-es adatokon alapuló elemzés szerint az EU húsz legszegényebb régiója közül négy Magyarországon található. A legrosszabbul Észak-Alföld és Észak-Magyarország szénája áll, ahol az egy főre GDP mindössze 9800, illetve 10 ezer eurót tesz ki. Ezzel Észak-Alföld az EU 12., Észak-Magyarország pedig a 13. legelmaradottabb térségnek számít - ennél rosszabb mutatóval csupán öt bolgár, négy román és két lengyel régió bír. Nem lehet túl büszke eredményére Dél-Alföld (10 400 euró) és Dél-Dunántúl (10 600 euró) sem - előbbi a 17., utóbbi a 20. legszegényebb hely az EU-n belül.
Lényegesen jobb helyzetben van Közép- és Nyugat-Dunántúl, ahol az egy főre jutó bruttó nemzeti össztermék 14 500, illetve 15 300 euró. Igaz, ez az uniós átlagnak mindössze 58,1, illetve 61,5 százaléka.
A hazai listavezető - Budapestnek köszönhetően - Közép-Magyarország, ahol 25 600 euró az egy főre jutó GDP - ez három százalékkal "übereli" az uniós átlagot. Az EU átlagos mutatója egyébként 24 900, míg a magyar régióké 15 600 euró.
A „negatív top 20”-ban egyébként a legtöbb, összesen hat régióval Románia képviselteti magát, utána következik Lengyelország és Bulgária öt-öt „delegált”-tal.
Pozsony a leggazdagabb húsz között
A 271 régió közül a legtehetősebbnek London belvárosa számít, ahol 83 200 euró az egy főre jutó GDP. Ez háromszor több mint Közép-Magyarországé, és nyolcszorosa az Észak-Alföldre jellemző értéknek. Igaz, London kimagasló szereplése annak is köszönhető, hogy GDP-jének egy része a nagy számú ingázó munkavállaló munkája által keletkezik - ők ott dolgoznak, viszont nem ott laknak.
A brit fővárost Luxemburg, Brüsszel, Hamburg és Prága követi a sorban. A gazdagok top 20-as listáján egyébként négy német, három-három angol és holland, valamint egy-egy luxemburgi belga, cseh, svéd, szlovák, francia, finn, dán, ír és osztrák régió található.
Érdekesség, hogy Pozsony a 12. legpénzesebb régiónak számít Európában 39 900 eurós egy főre jutó GDP-jével - ez másfélszer több, mint Közép-Magyarországé, a hazai átlagnak pedig majdnem a két és félszerese.
Európa legszegényebb térségének a bulgáriai Severozapaden számít, ahol az egy főre jutó GDP mindössze 6400 euró - ez 13-szor kevesebb, mint Londonban.
Brutális különbségeket mutatott ki egyébként a régiók között egy közelmúltban készült másik felmérés is: az osztrák RegioData kutatóintézet szerint a leggazdagabb európai országban, Luxemburgban évente átlagosan 30 ezer euró egy ottani polgár elkölthető jövedelme, Svédországban és Ausztriában 18 ezer euró, Görögországban 11 ezer euró, Moldáviában pedig mindössze 700 euró.
W. B.