3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Abban az esetben, ha sikerülne a nemzetgazdasági tárcának nullásra kihozni a 2017-es költségvetést, Európa elitklubjába kerülne Magyarország. Erre a teljesítményre ugyanis nem sokan képesek.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter múlt héten egy nyilatkozatában váratlanul arra utalt, hogy a 2017-es büdzsét már a nullás költségvetés jegyében igyekeznek összeállítani. Igaz, ez még egyáltalán nem biztos, hogy 100 százalékosan össze is jön, lehet erre még 1-2 évet várni kell majd, de ha sikerül, akkor Európa élvonalában egy kis létszámú klubhoz csatlakozna hazánk. Legalábbis a jelenleg elérhető legfrissebb adatok alapján.

Az Európai Unióban nem sok, egészen pontosan 5 ország képes nullás költségvetés mellett működni, vagy úgy, hogy többet termeljen, mint amennyit fogyaszt.

Ezen a téren Norvégia toronymagasan vezeti a ranglistát, hiszen 2014-ben a GDP-jének 9,1 százalékának megfelelő többlettel zárt a költségvetése, de a korábbi években ennél csak jobb teljesítményt mutatott: 2011-ben és 2012-ben is egyaránt 13 százalék feletti szuficit termelődött a büdzséjében.

A rangsorban utána következő négy ország már sokkal kisebb mértékben tud a fogyasztásánál többet termelni. Dánia és Luxemburg 1,5-1,4 százalékos többlettel zárta 2014-et, míg Észtország és Németország 0,7 és 0,3 százalékkal.

Norvégia mellett még egyébként Luxemburgot érdemes kiemelni a fenti ötösfogatból, hiszen költségvetése annyira stabil lábakon áll, hogy még a válság utáni 2 évben is csupán 0,5 százalékos deficitet termelt. Ellenben például a német 3-4 százalékos hiánnyal, ráadásul a németek költségvetése 2005-2014 között többször zárt a mínusz tartományban, mint a pluszban.

A 2014-es évben Magyarország a rangsor középmezőnyébe került 2,5 százalékos deficittel, ami kicsivel jobb adat az eurózónás és az uniós átlagnál is, sőt a visegrádi országok közül is csak Csehország tudta jobban féken tartani a költségvetési hiányát.

Európán túl

A CIA Factbook adatai szerint a

220 országnak 14,5 százaléka, vagyis 32 ország rendelkezik nullás vagy pluszos költségvetéssel.

Az élen egy Polinéziához tartozó óceániai állam, Tuvalu áll, ahol 2013-ban a GDP 30,1 százalékának megfelelő többlettel zárt a költségvetés. Mögötte jókora lemaradással Makaó áll, 14,9 százalékkal, a dobogó harmadik fokán pedig a Hawaii és Ausztrália között található Kiribati áll 11 százalékos többlettel.

A világ sereghajtója - talán egyáltalán nem meglepő módon - az egyre súlyosabb gazdasági problémákkal küzdő Venezuela, ahol a költségvetés tavaly a GDP 109,9 százalékának megfelelő hiánnyal zárhatott a becslések szerint. Előtte 49,3 százalékos deficittel Líbia és 42,5 százalékos mínusszal a dél-kelet ázsiai Kelet-Timor áll.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!