A Raiffeisen Bank elemzőinek várakozásai szerint az idei év nagyon hasonló képet fog mutatni a tavalyihoz, ugyanis nem látnak növekedési fordulatot. A gazdaság a tavalyinál kisebb mértékben, de zsugorodik. "A lakosság fogyasztása és a beruházások is talán kisebb mértékben zsugorodnak, de egyik bővülését sem látjuk valószínűnek (még a választási bonbonok ellenére sem). A legfontosabb külkereskedelmi partnereink gazdasági helyzete stagnálás körüli lehet, erőteljes húzóerőt a külkereskedelemből sem várhatunk. Az állam fiskális pozíciója ismét erőteljesen megszorító (bár itt ismét észben kell tartani a kampány időszak beindultát). Mindemellett az inflációs számokon szépíteni fog a hatósági árak csökkentése (főként, hogy a szivárgó adatok szerint továbbiak várhatók a kampány jegyében). A jegybank monetáris tanácsa pedig folytatja kamatcsökkentési ciklusát" - derül ki a bank heti elemzéséből.
Az MNB elnöki pozíciójával kapcsolatosan viszont indokoltnak tartják az aggodalmat, ami az elmúlt hetekben a forint árfolyamában jól tükröződik, de a találgatás még korai szerintük. "Február második feléig e téren nem számítunk a jelölt megnevezésére. Éppen ezért is gondoljuk, hogy a forint árfolyamában látható feszültség fennmarad, és magával ragadhatja a kötvénypiacot is" - vélik a szakemberek.
2013 mocsárgázolással telik az eurózónában
A 2012 végi konjunktúra adatok azt mutatják, hogy kezd erőre kapni a világgazdaság. Javulást azonban leginkább az ázsiai nagyhatalmak mutattak, Kína és India, illetve az USA. Az eurózóna is túl van már a nehezén, de továbbra is harmat gyenge a kilábalás a tavalyi recesszióból az elemzők szerint. A decemberi konjunktúra adatok lényegében alig mutattak enyhülést. A zónán belüli bontásban jó hír, hogy az olasz BMI a tavasz óta legkedvezőbb értékét vette fel. Mindezt azonban ellentételezi, hogy a német adatokat vizsgálva az látható, hogy csak azért nem romlanak tovább, mert van egyfajta optimizmus a vállalatokban, hogy az idei év jobb lesz. Az elemzők várakozásai szerint azonban az idei év a zóna egészét nézve mocsárgázolással fog telni, negyedévről negyedévre mindig csak egy fokkal jobb teljesítménnyel. Ez pedig összességében csak egy stagnálásra lesz elegendő a 2013-as évben, miközben a zónán belüli dichotómia változatlanul fennmarad. A periféria enyhülő recesszióban ragad, a központi országok pedig mérsékelt növekedésben lesznek a Raiffeisen szakemberei szerint.
A jövő heti EKB-ülésen ismét változatlanul hagyják a monetáris politikát, jelenleg a Raiffeisen elemzői nem is látnak okot beavatkozásra. "Mario Draghi sajtótájékoztatóján végig galamb tónust várunk, és vélhetően hangsúlyos lesz a lefelé mutató kockázatokra való figyelmeztetés, ami nyomás alatt tartja a bankközi kamatokat (mélyen az alapkamat alatt)" - vázolják a várakozásaikat a szakemberek.
A probléma még nincs megoldva a tengerentúlon
Immár harmadik éve nyit emelkedő réssel a piac és eddig mindig sikerült, ha csak minimálisan is, magasabban zárni az évet. Ahogyan azt már a 2011-es adósságvita esetében láthattuk a politikusok újra az utolsó pillanatra halasztották józan eszük megtalálását. Sikerült megegyezni a fiskális szirt adókat érintő kérdéseiben, így megakadályozták a rendkívül negatív év kezdetet. Azonban a probléma ezzel még messze nincs megoldva, mivel az év elejével az ország újra beleütközött adósságplafonjába és a kiadáscsökkentési intézkedések meghozatala is várat magára - figyelmeztetnek a szakemberek.
Véleményük szerint azonban a befektetőket talán jobban aggasztja, hogy a Fed legfrissebb jegyzőkönyve szerint már arról tárgyal, hogy az év vége előtt befejezi vagy lassítja kötvényvásárlásait (jelenleg havi 85 milliárd dollár). "Nem hisszük, hogy az év végéig sikerülne eléreni a tavaly megfogalmazott 6,5 százalékos munkanélküliségi célt (decemberi érték 7,8 százalék), így csakis az eszköz csekély hatékonysága állhat a háttérben, mert a gazdaság sem fog addigra olyannyira talpra állni, hogy ne legyen szüksége Fed mankókra. A piac összességében - pláne a szerdai teljesítmény után - túlvett, közel a tavalyi csúcs, így korrekcióra számítunk" - részletezik a Raiffeisen elemzői.
mfor.hu