Nagy-Britannia úgy döntött, kilép a Londoni Halászati Egyezményből. A procedúra lezárulta után csak a britek halászhatnak majd az országuk partjainál. Az egyezményt a britek mellett öt európai ország – Belgium, Franciaország, Németország, Hollandia, Írország - jegyzi, akik a brit partoktól számított 6-12 mérföldes távolságban halászhattak a felhatalmazás alapján. A kölcsönösség miatt a jövőben a britek sem vethetik majd ki hálójukat más partok mentén - közölte a BBC.
A brit kormány azt kommunikálja, hogy ezzel a lépéssel sikerül visszaszerezniük a halászat feletti ellenőrzést. Az egyezményt több mint 50 éve, 1964-ben írták alá. „Ennyi idő után most végre megint magunk dönthetjük el, hogy ki hajózhat be a vizeinkre és ki nem” – mondta Michael Gove szakállamtitkár. A lépést a Brexit-tel hozta összefüggésbe, közölve, hogy annak eredményeként egy versenyképesebb, nyereségesebb ipar jöhet létre Nagy-Britanniában.
A brit kormány elvi döntését támogatják a skótok. Az ottani kabinet nyilatkozata szerint elsőrangú szempont a halászati iparuk érdekeinek védelme, amit az egyezmény hatálya alatt nem lehetett maradéktalanul érvényesíteni. Ehhez a brit kormánytól sem kapták meg mindig a segítséget – említették meg.
Az európai uniós egyezmények értelmében a 12 mérföldnél távolabbi vizeken továbbra is külön engedély nélkül folyhat a halászat.
mfor.hu