4p

A családi csődvédelemről szóló törvény a csődeljárás megindításától kezdve számos olyan biztosítékot tartalmaz, amely igyekszik garantálni az 5 éves periódus sikeres lezárását.

A magáncsőd-eljárás elindításának egyik legfontosabb lépése, hogy az adós nyilatkozzon vagyonáról, illetve a saját, esetleges kezese vagy adóstársa jövedelméről. Ez két dolog miatt fontos: egyrészt ez alapján állapítják meg, hogy egyáltalán jogosult-e belépni a rendszerbe, másrészt ez lesz a tárgyalási alap a hitelezővel, amely alapján a következő 5 évben tartozásait kiegyenlíti – mondta Dr. Bodzási Balázs, az Igazságügyi Minisztérium (IM) helyettes államtitkára, az mfor.hu „Konferencia a Magáncsődről” című rendezvényén.

Bár a magáncsőddel kapcsolatban sokaknak a „rövid pórázon tartott” adósok képe sejlik fel, valójában az eljárás célja, hogy a felek peren kívül meg tudjanak egyezni a tartozás kiegyenlítéséről, vagy ha ez nem sikerül, akkor is mind a két fél számára méltányos megoldás szülessen.

Éppen ezért léphet be csak olyan ember a rendszerbe, akinek van vagyona és jövedelme és ennek számított értékének a tartozás legfeljebb kétszerese. Felmerül azonban a kérdés, hogy mi történik, ha valakinek – aki egyébként a megállapodások szerint teljesíti kötelezettségeit – elapad a bevétele?

  • Ebben az esetben belép az állam, vagyis ha úgy ítéli meg, akkor adhat támogatást a hitelesnek.
  • A felek a Csődvédelmi Szolgálat segítségével átütemezhetik a törlesztést. Ebben nem csak az adós, hanem a hitelező is érdekelt, hiszen a csődvédelem alatt kényszerértékesítést nem indíthat, vagyis a pénzéhez máshogy nem juthat.
  • Beléphet a „családi összefogás”, hiszen ha például az 5 év végével is meg szeretnék tartani a családi ingatlant és szeretnék, hogy a végén a tartozás egy részt elengedjék, akkor különösen érdekeltek a csődeljárás sikeres lezárásában.
  • Illetve a törvényben van egy „puffer”, vagyis ha az adós nem tudta teljes mértékben teljesíteni a vállalásait – kezelhető mértékben természetesen – akkor még lehetősége lesz a fennmaradó tatozásával kapcsolatban is megegyezni a hitelezővel az 5 év végén is.

A magyar törvény kuriózum Európában

Ahogy azt dr. Turcsán Katalin, az IM főosztály-vezetője elmondta, a hazai törvény megalkotása komoly fejtörés elé állította a jogalkotókat. Ennek oka, hogy a fizetési fegyelem rombolása nélkül a jelzáloghitelezési kedv megtartásával kellett összeegyeztetni az adósok és a hitelezők érdekeit egy olyan országban, ahol az átlagos jövedelem vélhetően éppen csak a megélhetéshez elég. Tőlünk nyugatabbra ugyanis az átlagnál alacsonyabb jövedelem is elég lehet a létfenntartáshoz, amelyet egyébként a törvény szavatol.

Egyéni vállalkozók is

Sokan nem tudják, hogy a magáncsőd nem csak a magánszemélyek által felvett hitelek lezárásban segít, hanem az egyéni vállalkozóknak is, persze azzal a megkötéssel, hogy a hitelt a vállalkozás fejlesztésére vették fel. Ez az oka, hogy a tartozás felső határa 60 millió forint lehet.

Nehéz lesz trükközni

Aki esetleg már elgondolkozott azon, hogy miként lehet kijátszani a törvényt, tehát például „családi vagy baráti kölcsönökkel” esetleg a saját magunk által vezetett cégtől felvett pénzzel „elnyomni” a fő tartozást kezelő bank vagy hitelintézet követelését, annak csalódnia kell. A törvény ugyanis kategorizálja a hitelezőket és első helyen privilegizált helyzetben a jelzáloghitelezők állnak, vagyis elsőként az ő tartozásukat kell kiegyenlíteni.

A magáncsőd bár a legnehezebb helyzetben lévőknek nem tud segíteni, vélhetően több mint 100 ezer adós mentesülhet tartozása egy részétől (hogy hányan lépnek be valójában az még kérdéses, de lehet, hogy megáll 25-40 ezernél) és 5 év múlva tehermentesen folytathatja életét. Ha viszont egyszer valaki meghozta a döntést, hogy belép, akkor azt felfüggeszteni nagyon nem éri meg, mert abban a pillanatban minden védettsége megszűnik és elveszti annak lehetőségét is, hogy a végén valamennyit elengedjenek a pénzből, illetve rá hárulnak a késedelmi kamatok is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!