Az európai hozamok napok óta emelkednek, a német 10-éves 0,07%-ról 0,29%-ig emelkedett, (1 hónapos csúcs), az olasz 10-éves 1,15-ös mélypontokról 1,51%-ig (2-hónapos csúcs), spanyol dettó, francia 0,37-ről 0,57%, másfél hónapos csúcs. Eközben az euró is 6-hetes csúcson a dollárhoz képest. Nem annyira meglepő maga a fejlemény, az érdekes, hogy mi válthatta ki. Egyrészt az inflációs nyomás eltűnőben van, és a banki hitelezés is egyértelműen beindult Európában, 2012 óta először emelkedik év/év alapon:
Ha eltűnik az Európával kapcsolatos deflációs félelem, ha kiderül, hogy mégsem a japán utat követjük, akkor jelentős átárazódás lehet több eszközben, különösen a kötvényekben. A mai reakció alapján lehet, hogy ez elsőre megijeszti a részvénypiacokat (ma a hozamemelkedésekkel párhuzamosan nagyot zuttyantak az európai tőzsdék), de ez alapvetően jó hír. Európa talpraállása pozitívum a részvényeknek is.
Egyébként az euró talpraállása régiónk devizáival szemben is látszik, ezért is gyengécske a napokban a forint. Valószínűleg a következő hetek legmeghatározóbb tényezője az lesz, hogy az Európával kapcsolatban kiépült világkép (ami eddig kb. az volt, hogy EU=Japán, kamatok örökké nullán, pénznyomtatás a végtelenségig) meg tud-e változni, hihetővé válike az, hogy az európai egy főre jutó GDP kb ugyanannyival tud trendszerűen nőni, mint az USA-ban (2008 előtt ez így volt, a válság után vált szét a két régió)., és nem maradunk a deflációs csapdában. A jelek egyelőre jók, kérdés, hogy ez mennyire válik trendszerűvé...