3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zsiday Viktor elmagyarázza, hogy miért nem emel még kamatot az amerikai jegybank.

Úgy tűnik, hogy az amerikai gazdaság rosszabbul teljesít, ugyanis a dollár hirtelen erősödése, meg a tavalyihoz hasonló rossz időjárás együttesen oda vezettek, hogy az első negyedévben alig nőtt:

https://www.frbatlanta.org/cqer/researchcq/gdpnow.cfm

Ennek hatására a várt kamatemelés időpontja is egyre hátrébb tolódik. Míg tavaly (2014) év végén az egy évvel későbbi, tehát 2015 decemberi kamatszintre a piac várakozása (Fed Fund futures) 0,6% volt, mostmár csak 0,33%, tehát alig valamicske kamatemelést tartanak elképzelhetőnek. És ez reális is, mivel az olajáresés miatt inflációs nyomás sincs, valamint a bérdinamika is gyengécske (https://research.stlouisfed.org/fred2/series/CES0500000003). Így aztán a Fed várhatóan még jó ideig nem kell, hogy emeljen, amúgy sem nagyon sietnek, inkább az óvatosság jellemzi őket.

A dollárbika emiatt el is kezdett ereszteni, hiszen ha nincs kamatemelés (egyelőre!), akkor lehet, hogy túlzásba vitték a bikafuttatást. A brit font hathetes csúcsra erősödott a dollárral szemben, a jen is erősködni próbál, és az euró is próbálkozik. Könnyen lehet, hogy a dollárban nagyobb korrekció lesz - bár erre nem tenném fel a házat. Ezzel párhuzamosan az olaj is életjeleket mutat, úgy tűnik, hogy aljat épített (klasszikus duplaalj formácionak néz ki), úgyhogy eddig teljesen jól követi a már korábban többször emlegetett 1985-86-os mintát:

//ftalphaville.ft.com/2015/01/21/2095432/re-re-visiting-the-1986-oil-crash/

Ha a múltat követjük továbbra is, akkor szépen felkúszhat az ár 70-80 dollár környékére a következő hónapokban.

Egyelőre tehát korrigálni látszik a dollár, de pont a korrekció, és az (ezzel párhuzamosan zajló) olajárak visszaépülése ágyazhat meg a későbbi, gyorsabb kamatemeléseknek, ugyanis jövő első negyedévben már világszerte pozitív bázishatások lesznek, az energiaárak is felfelé fogják nyomni az inflációt, és - hacsak a nagy gazdaságok váratlanul lejtőre nem kerülnek - az ismét 2% fölé ugró infláció miatt elkerülhetetlen lehet az amerikai kamatemelés, amivel újraindulhat majd a dollárerő is.

A kötvénybuborék napjai pedig meg vannak számlálva, ugyanis most minden világok legjobbikában vannak: zéró infláció, nem túl erős növekedés, pénznyomtatás ezerrel világszerte - ennél jobb már nem lesz. Egy év múlva ilyenkor már lesz infláció, valószínűleg lesz USA-ban és Európában is kellemes gazdasági növekedés is, és az ECB is abbahagyhatja a nyomtatást, a Fed pedig kamatemelésbe válthat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!