3p

Közép-Európában folyósított devizaalapú hitelek a jelenlegi válság egyik "legdivatosabb témájává" váltak, a jelenség egyes elemeit azonban a piac eleve aránytalanul eltúlozta, más kockázati elemek pedig gyakorlatilag eltűntek a térségi makrohelyzet javulásával, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport hétfőn kiadott átfogó elemzésében.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) globális bankcsoport londoni befektetési elemző részlege a "Devizahitelezés - tények és mítoszok" című tanulmányban a közép-európai gazdaságokba kiáramlott devizaalapú hitelekről azt írja: a pénzügyi szektoron kívüli közép-kelet-európai magánadósok körében a devizaadósság aránya a teljes adósságon belül ugyan valóban magas, ám a devizaadósság önmagában jóval kisebb a közhiedelem által feltételezettnél. Mivel (a fejlettebb piaci térségekkel összehasonlítva) általánosságban is alacsony a kint lévő hitelállomány, az abszolút számokat tekintve a devizaadósságok sem nagyok.

Ráadásul a nettó devizaadósság-kockázat még alacsonyabb, mint a fejlett országokban, hiszen a belső piacra kihelyezett devizaalapú hitelek 25-45 százalékát fedezik a devizabetétek az egyes térségi országokban, áll az elemzésben.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint a bruttó küladósságok magasak ugyan - különösen Magyarországon -, azonban ezek zöme a bankszektoron belüli, illetve vállalatcsoporton belüli (vagyis általában tulajdonosi) hitel, és a pénzügyi szférán kívüli devizaadósság-ráták nem túlzottan magasak, a hazai össztermékhez (GDP) mérve 13-17 százalék közöttiek a térségben.

A BoA-ML londoni elemzői szerint emellett a devizaadósságok - mind a külső, mind a devizában folyósított belső kötelezettségek - többsége hosszú lejáratú, a rövid futamú devizaadósságok pedig könnyen kezelhetők, tekintettel a közép-kelet-európai gazdaságok fizetésimérleg-helyzetében végbement javulásra.

Az elemzés "teljes félreértésnek" nevezi azt a "hiedelmet", hogy a térségi valuták külső értékvesztése nyomán súlyosan romlott a pénzügyi szektoron kívüli magánadósok pénzügyi helyzete. A cég szerint ugyanis az adott devizáknál - például az eurónál vagy a svájci franknál - lezajlott kamatcsökkentések hatása felülmúlta a helyi valutaárfolyam-gyengülésekét. Ez azt jelenti, hogy a devizaalapú hitelek adósságszolgálati költsége az utóbbi egy évben nemhogy nem nőtt, de egyenesen csökkent a BoA-ML szerint.

A cég saját számítása szerint például Lengyelországban egy tipikus, svájci frankban folyósított lakossági jelzáloghitel havi törlesztése éves összevetésben 5,5 százalékkal mérséklődött. Magyarországon, ahol a lakosság mellett a vállalati szektornak is jelentős devizaalapú adósságállománya van, egy tipikus vállalati devizahitel havi törlesztési összege 7,5 százalékkal alacsonyabb éves összehasonlításban, tekintettel arra is, hogy a forint eddig jobban teljesített, mint a lengyel zloty, áll az elemzésben.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint "értelmetlenek" azok a kezdeményezések, hogy a szabályozó hatóságok "számolják fel" a devizaalapú hitelezést, mivel a bankok maguk máris annyira megszigorították kihelyezési gyakorlatukat, hogy a devizahitelezés "gyakorlatilag halott", az állomány látszólag továbbra is robusztus növekedését szinte kizárólag árfolyamhatások okozzák.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!