Fitch
A hitelminősítő szerint ugyanakkor a költségvetési szigorító intézkedések ütemének lazítása önmagában nem lesz elégséges a széles bázisú, fenntartható gazdasági növekedés eléréséhez a bankunió megteremtése és a szerkezeti reformok felé tett további lépések nélkül, mivel ezek is szükségesek az eurógazdaságok növekedési és munkahely-teremtési potenciáljának javításához.
A Fitch felidézi, hogy a hitelminősítő márciusban meredeken, 0,4 százalékponttal rontotta az euróövezet idei gazdasági teljesítményére adott előrejelzését, és jelenleg 0,5 százalékos átlagos GDP-csökkenést vár a valutaunióban 2013 egészére. A cég ezzel együtt már akkor megjósolta, hogy Franciaország, Spanyolország és Hollandia nem tudja tartani idei deficitcsökkentési célját, és most mindhárom ország haladékot is kapott - hangsúlyozzák a Fitch Ratings elemzői.
A ház szerint mindez nem az államháztartási konszolidáció melletti uniós elkötelezettség visszafordítását jelenti, hanem hangsúlyáttolódást jelez a "hajszolt ütemű" takarékossági intézkedésekről a szerkezeti reformok felé. Mindez mutatja egyben, hogy növekszik a döntéshozókra nehezedő nyomás a munkanélküliség növekedésének megállítása és a gazdasági növekedés elősegítése végett.
Ez a hangsúlyeltolódás jelzi annak felismerését is, hogy a kiigazításhoz idő kell, és reális célokat kell kijelölni. Ez utóbbi mindenesetre jobb, mint olyan szigorúbb költségvetési célok meghatározása, amelyek aztán rendre nem teljesülnek - áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
Moody's
A Moody's szerint az euróövezet a korábban vártnál is mélyebb és hosszabb recessziót él át.
A Moody's az euróövezet déli perifériájának összes gazdaságában mély recessziót vár az idén, és 2014-re sem jósol számottevő növekedést ebben a térségben. A cég közgazdászai sávos rendszerű előrejelzésük alapján Spanyolországban 1,0-2,0 százalékos, Portugáliában és Olaszországban egyaránt 1,5-2,5 százalékos, Görögországban 5,0-6,0 százalékos GDP-zuhanást jósoltak 2013-ra.
A Moody's elemzőinek várakozása szerint több euróövezeti gazdaság GDP-értéke hosszú évekig a pénzügyi válság előtt mért legutóbbi csúcsszintek alatt marad. A ház szakértőinek megfogalmazása szerint ez lesz majd Európa "elvesztett évtizede".
MTI