A legnagyobb európai hitelminősítő hatoldalas - elsősorban Nyugat-Európára és az euróövezetre összpontosító - prognózisa szerint az európai kormányok az idén 1.866 milliárd euró (510 ezer milliárd forint) bruttó hiteligénnyel jelennek meg a piacon az államháztartási deficitek finanszírozása és a fennálló adósságok megújítása végett. Ez a hiteligény 9,2 százalékkal lesz kevesebb a tavalyinál, amely évtizedek óta a legmagasabb volt - áll a Fitch szerdai londoni elemzésében.
A hitelminősítő becslése szerint Nyugat-Európán belül az euróövezet idei bruttó hiteligénye 1.607 milliárd euró lesz, 13 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Az idei euróövezeti új szuverén hitelfelvételek várható összértéke a valutauniós hazai össztermék (GDP) 16,5 százalékának felel meg, vagyis ezen a mércén - valamint abszolút értékben is - jóval elmarad az Egyesült Államok, és még inkább Japán bruttó hiteligényétől.
A Fitch Ratings előrejelzése szerint az amerikai szövetségi állam 2011-ben 2.877 milliárd eurónak megfelelő bruttó hiteligénnyel jelentkezik a piacon; ez az amerikai GDP-érték 25,2 százaléka lenne. Japán bruttó hiteligénye a cég számításai szerint az idén 2.218 eurónak felel meg; ez a 2011-re várt japán GDP-érték 52,3 százaléka.
A Fitch azzal számol, hogy abszolút értelemben az idén Franciaország, Olaszország és Németország lesz a legnagyobb hitelfelvevő Európában, 386 milliárd, 381 milliárd, illetve 292 milliárd euró éves bruttó hiteligénnyel.
A GDP-érték arányában mérve azonban Görögországé lesz a legnagyobb bruttó hitelfelvételi szükséglet, 25 százalékkal, de nem sokkal marad le mögötte Olaszország és Portugália (egyaránt 23 százalék), valamint Belgium (21 százalék).
Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision minap közölt 2010-es évzáró kockázati listája szerint - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.
A legmagasabb kockázatú államadósok tízes globális listájára négy további EU-tagállam is felkerült, köztük két új: Magyarország és Spanyolország.
Ez a két uniós tagállam még nem szerepelt a CMA DataVision által összeállított negyedéves adóskockázati kimutatások felső tízes mezőnyében.
Görögország az egyetlen euróövezeti ország, amelyre mindegyik nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - befektetésre már nem ajánlott, vagyis "bóvli" adósosztályzatot tart érvényben.
MTI