3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen csökken az európai országok hiteligénye az idén a radikális deficitcsökkentő programok már jelentkező hatásai miatt - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban kiadott átfogó előrejelzésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő hatoldalas - elsősorban Nyugat-Európára és az euróövezetre összpontosító - prognózisa szerint az európai kormányok az idén 1.866 milliárd euró (510 ezer milliárd forint) bruttó hiteligénnyel jelennek meg a piacon az államháztartási deficitek finanszírozása és a fennálló adósságok megújítása végett. Ez a hiteligény 9,2 százalékkal lesz kevesebb a tavalyinál, amely évtizedek óta a legmagasabb volt - áll a Fitch szerdai londoni elemzésében.

A hitelminősítő becslése szerint Nyugat-Európán belül az euróövezet idei bruttó hiteligénye 1.607 milliárd euró lesz, 13 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Az idei euróövezeti új szuverén hitelfelvételek várható összértéke a valutauniós hazai össztermék (GDP) 16,5 százalékának felel meg, vagyis ezen a mércén - valamint abszolút értékben is - jóval elmarad az Egyesült Államok, és még inkább Japán bruttó hiteligényétől.

A Fitch Ratings előrejelzése szerint az amerikai szövetségi állam 2011-ben 2.877 milliárd eurónak megfelelő bruttó hiteligénnyel jelentkezik a piacon; ez az amerikai GDP-érték 25,2 százaléka lenne. Japán bruttó hiteligénye a cég számításai szerint az idén 2.218 eurónak felel meg; ez a 2011-re várt japán GDP-érték 52,3 százaléka.

A Fitch azzal számol, hogy abszolút értelemben az idén Franciaország, Olaszország és Németország lesz a legnagyobb hitelfelvevő Európában, 386 milliárd, 381 milliárd, illetve 292 milliárd euró éves bruttó hiteligénnyel.

A GDP-érték arányában mérve azonban Görögországé lesz a legnagyobb bruttó hitelfelvételi szükséglet, 25 százalékkal, de nem sokkal marad le mögötte Olaszország és Portugália (egyaránt 23 százalék), valamint Belgium (21 százalék).

Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision minap közölt 2010-es évzáró kockázati listája szerint -  amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.

A legmagasabb kockázatú államadósok tízes globális listájára négy további EU-tagállam is felkerült, köztük két új: Magyarország és Spanyolország.

Ez a két uniós tagállam még nem szerepelt a CMA DataVision által összeállított negyedéves adóskockázati kimutatások felső tízes mezőnyében.

Görögország az egyetlen euróövezeti ország, amelyre mindegyik nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - befektetésre már nem ajánlott, vagyis "bóvli" adósosztályzatot tart érvényben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!