Bernard Accoyer ötlete óriási polémiát váltott ki a francia politikusok körében.
A nemzetgyűlés elnöke szerint a globális válság rendhagyó "konkrét és pragmatikus" megoldásokat igényel. "Miért ne képzelhetnék el egy nagy állami kölcsön elindítását, hogy biztosítani lehessen a banki szektornak a gazdaság finanszírozását? Miért ne adhatnánk fiskális amnesztiát azoknak a honfitársainknak, akik hajlandóak tőkéjüket hazahozni azzal a feltétellel, hogy azt kölcsönadják az államnak?" - fogalmaz az interjúban Accoyer. Hozzátette: "Személyes javaslatról van szó, de úgy vettem észre, többen egyetértenek vele".
Accoyer úgy véli, hogy a francia bankrendszer szilárdabb, mint más országokban, de ennek ellenére szerinte Franciaországnak is szembe kell néznie a válság következményeivel, és ezért "minden erőt mozgósítani kell". Annál is inkább, mert a költségvetési kiadások rendbetételét tovább kell folytatni - mutatott rá.
A javaslat a nemzetgyűlés elnöke szerint úgy is összefoglalható: "Kölcsönadod nekem a pénzed egy részét, amit eddig külföldi bankokban rejtettél el azért, hogy megmenekülj a francia adóktól. Cserébe minden el van elfelejtve".
Az ellenzéki Szocialista Párt közleményében "valóságos botránynak" minősítette Accoyer javaslatát, amely "sértés a franciákkal és a válság minden áldozatával" szemben. A kormányzó UMP többsége folytatja a berlusconizálódást akkor, amikor a franciák többsége számára a körülmények szenvedést, félelmet és a moralitás igényének erősödést jelentik - áll a közleményben.
A kormányszóvivő szerint az "adóamnesztia jelenleg nem aktuális és nem feltétlenül kapcsolható össze a nemzetközi pénzügyi válsággal". Ami viszont az állami kölcsön ötletét illeti, Luc Chatel úgy véli, hogy érdemes rajta gondolkodni.
"Az államnak tényleg szüksége van likviditásra, de a piacokról vesz fel kölcsönt. Lehessen az államnak kölcsönadni? A vita megkezdődött. De vajon ez a legjobb pillanat ahhoz? Abban már nem vagyok biztos" - mondta a kormányszóvivő a France 2 közszolgálati televízióban.