Nem mi vagyunk a legrosszabbak
Magyarország 7,6 százalékos visszaesésével a régión belül a lista hátsó felében tartózkodik, de nem mi vagyunk a leggyengébbek. Románia gazdasága ugyanis a második negyedévben 8,8 százalékkal zuhant az első negyedéves 6,2 százalék után.
A balti országokkal nem is érdemes összehasonlítani hazánkat, ők egészen más kategóriát képviselnek. Litvánia gazdasága 22,4 százalékkal szakadt be a második negyedévben, míg a lett gazdaság 19,6 százalékkal teljesített gyengébben, mint egy évvel korábban.
Jobbak nálunk ugyanakkor a szlovákok, akik az első negyedéves 5,6 százalék után már "csak" 5,3 százalékkal estek vissza. Ezzel ráadásul negyedéves viszonylatban egész Európában a legjobb teljesítményt nyújtották, 2,2 százalékkal nőtt a gazdaságuk az első negyedévhez képest.
Az adatokból az látszik, hogy a régió legtöbb országában a roncsprémiumoknak volt köszönhető a javulás a második negyedévben. Szlovákiában például több nagy autógyár is van, vélhetően azok teljesítménye hozzájárult a rekordmértékű javuláshoz. Kérdés azonban, hogy a roncsprémiumokra elkülönített pénz mikor fogy el, és mi lesz utána.
Péntek reggel a cseh gazdaságról is képet kaphattunk: az ország GDP-je éves szinten rekord mértékben 4,9 százalékkal esett vissza az első negyedéves 3,3 százalék után. Az elemzők ennél kisebb mértékű, 4,2 százalékos recesszióra számítottak.
A hiánycélokat fenyegeti
A vártnál nagyobb visszaesés Magyarországon és Romániában is nyomás alá helyezheti a költségvetési hiányt, hiszen a gazdaságok zuhanása miatt csökkenhetnek az államok bevételei - olvasható a Bloomberg cikkében. Szlovákia ebből a szempontból azért lehet bajban, mivel ők már az eurózóna tagjai, így elvileg nem mehet 3 százalék fölé a hiányuk.
A Bloomberg szerint hazánk és Románia esetében veszélybe kerülhet a Nemzetközi Valutaalappal kötött egyezmény teljesítése a hiány szempontjából. Magyarország 3,9 százalékos idei deficitről állapodott meg a szervezettel, míg Románia számára 7,3 százalékos hiányt engedélyeztek.
"A költségvetések még jövőre is komoly nyomás alatt lehetnek az említett országokban, hiszen a munkanélküliség várhatóan csak akkor éri majd el csúcspontját" - nyilatkozta a Bloombergnek még a GDP-adatok megjelenése előtt Juraj Kotian, az Erste Bank bécsi elemzője. Szerinte a jóléti kiadások jelentős összegeket fognak felemészteni 2010-ben a régióban, miközben a gazdaságösztönzésre fordítható összeg jelentősen csökken majd a bajba jutott országokban.
Török Zoltán, a Raiffeisen szakembere a Bloomberg kérdésére elmondta: várakozásaik szerint az év második felében a régió szinte minden országában lassul majd a gazdaság visszaesése. Samu János, a Concorde elemzője mindehhez hozzátette, hogy a nyugat-európai államokban mutatkozó javulás pozitív hatással lehet az exporton keresztül a kelet-európai országok gazdaságára is.
A német gazdaság például kellemes meglepetést okozott a piacoknak: a várt 0,3 százalékos visszaesés helyett ugyanennyivel nőtt a GDP az első negyedévhez képest, igaz, éves szinten még így is 7,1 százalékos volt a visszaesés.
Beke Károly