A GS londoni befektetési részlegének csütörtöki elemzése a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szerdán végrehajtott 3,00 százalékpontos kamatemelésről azt írta: jóllehet a kezdeti piaci reakció "nem volt elsöprő", a szigorítás végül jó lépésnek fog bizonyulni.
A GS londoni elemzői szerint a soron kívüli szigorítás elsődleges kiváltó oka a forintgyengülés mellett az lehetett, hogy az aznapi kötvényaukció nem járt sikerrel. Szerepet játszhatott az elemzők szerint a magyarországi hosszú hétvége is.
A ház azzal számol, hogy ha még szükség lesz további kamatemelésekre - amit nem lehet kizárni -, azok a mostaninál minden valószínűség szerint kisebb mértékűek lesznek. Az inflációkövető politikát folytató MNB ugyanis - jóllehet kész lesz kamatemelésre, ha a forint tovább gyengül - figyelembe fogja venni a hitelkínálati oldal hűlésének dezinflációs hatását.
A magyar jegybank most a múltbelinél gyengébb árfolyam mellett is még viszonylagos biztonságban tudhatja az inflációs cél teljesülését a hiteloldali kínálat szűkülése miatt, áll az elemzésben.
A lakossági devizahitel-állományról a GS londoni elemzői azt írták: nem számolnak azzal, hogy a kormány jelentős mennyiségben átvállalná e kötelezettségeket, és azzal sem, hogy a lakosság nagy számban forintadóssággá konvertálná ezeket az adósságokat, még ha ezt költségmentesen megteheti is, mivel a kamatköltségek sokkal magasabbak lennének.
A GS várakozása szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) hamarosan megszületik a megállapodás. A Goldman Sachs azt is valószínűsíti, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) az eddig rendelkezésre bocsátott 5 milliárd eurós kereten felül kész még további segítségre.
Mindezek alapján - jóllehet rövid távon még jó eséllyel nyomás alatt marad a forint és általában a magyar piac - a ház azt várja, hogy végül javulni fog a bizalom, a jelenlegi magas kockázati felár mérséklődik, és az árfolyamok erősödnek.
MTI/Menedzsment Fórum