2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyar-montenegrói gazdasági együttműködési megállapodást írt alá Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter 2008. október 3-án Podgoricában. A magyar kormány megkülönböztetett figyelmet fordít a balkán térség országaival, és ezen belül a Montenegróval fennálló gazdasági együttműködés fejlesztésére, az üzleti kapcsolatok ösztönzésére.

Bajnai Gordon az aláírási ceremónián elmondta: a kétoldalú gazdasági együttműködés tudatos és célirányos fejlesztésével tovább bővülhetnek a gazdasági élet szereplőinek kapcsolatai, a kooperáció elmélyítése újabb beruházásokhoz vezethet, a megállapodás nyomán megélénkülhet a kétoldalú kereskedelmi forgalom.

A magyar-montenegrói kétoldalú gazdasági kapcsolatokat jelenleg is dinamikusan fejlődő árukereskedelem jellemzi, ennek értéke éves szinten mintegy 100 millió euróra tehető. Magyarország a hozzávetőleg 260 millió eurónyi, elsősorban távközlési és banki befektetései révén a legjelentősebb külföldi beruházónak számít Montenegróban. Erős a magyar jelenlét az idegenforgalomban, az ingatlanfejlesztésben és a bányaiparban is.
 
Magyarország aktív résztvevője a térségbe irányuló közösségi fejlesztési projektnek (IPA). Egy 2005 novemberében aláírt 15 millió euró összegű hitelkeret-megállapodás keretében Montenegróban ezidáig vizsgaközpont, egészségügyi szakközépiskola és óvoda épült kötött segélyhitel-nyújtás formájában, magyar vállalkozók közreműködésével.

A mostani gazdasági együttműködési megállapodás Magyarország EU-tagságából fakadó kötelezettségeit figyelembe véve biztosítja a két ország együttműködésének jogi alapját, lehetőséget teremt a gazdasági kooperáció intézményi kereteinek kialakítására és utat mutat az esetlegesen felmerülő problémák megoldásában.

A dokumentum szerint a hosszú távú együttműködés feltételei és kilátásai a következő ágazatokban a legkedvezőbbek: feldolgozóipar, vegyipar és gyógyszeripar, energiaszektor, mezőgazdaság és élelmiszeripar, építőipar, telekommunikáció és informatika, környezetvédelem, erdő- és vízgazdálkodás, turizmus, együttműködés a kkv-szektor területén, számítástechnika, közlekedés és logisztika, valamint a kutatás-fejlesztés.

A megállapodás a későbbiekre magyar-montenegrói gazdasági együttműködési vegyesbizottság megalakítását és működtetését irányozza elő.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!