Ha mindezen intézkedések nem hoznak megoldást, akkor kell az MNB-nek drasztikusabb lépésekhez - például kamatemeléshez, devizapiaci intervencióhoz - folyamodnia - mutatott rá kedden közzétett elemzésében Vizkelety Péter, az alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Kamatcsökkentésre ugyanakkor egyelőre nem lát lehetőséget, bár korábban úgy vélte, hogy még akár idén lehet kamatvágás, a globális krízis mélyülése felülírta ezt a feltételezést.
A forint árfolyamának alakulásával kapcsolatban az elemző úgy véli, a devizahitelezés lelassulása hosszabb távon forintgyengítő lehet, ám középtávon nem csak ez az egyetlen tényező, ami a fizetési mérlegre hatással lehet. Rávilágított arra is, hogy az ország rövid lejáratú adósságának - aminek megújítási kockázata most fókuszba került - több mint felét anyabank-leánybank közötti pozíciók teszik ki, így az elemző szerint túlzóak a piac ezzel kapcsolatos aggodalmai.
Vizkeley Péter szerint a forint árfolyama, és annak változékonysága is bizalom kérdése. A piac szereplői egyelőre nem látják tisztán, hogyan alakulnak a jövőbeni deviza pénzáramlások, s ilyenkor mindenki hajlamos szélsőséges eseteket beárazni.
A hitelminősítők lépését - amellyel a Fitch Ratings stabilról negatívra rontotta, a Standard and Poor's pedig figyelőlistára helyezte a magyar adósság-besorolást - az elemző érthetőnek nevezte egy ilyen helyzetben, de megjegyezte: "ha valóban nagyon komoly problémák vannak az országgal, miért nem jelezték ezt korábban", hiszen nekik az előrejelzés lenne a feladatuk.
A Generali Alapkezelő elemzője úgy látja, hogy a nemzetközi piacokon a bizalom terén ha lassan is, de látszik javulás, ami a bankközi kamatok jelentős csökkenésében érhető tetten. A magyar bankok közötti forinthitelezésben viszont nem is volt érzékelhető bizalomvesztés. A devizalikviditás biztosításával voltak illetve vannak problémák, de véleménye szerint első határozott lépésként az Európai Központi Bank ötmilliárd eurós hitelkerete segítség lehet, mivel így az MNB úgy segíthet a partnerkockázatok kezelésében, hogy az ország devizatartalékait nem kockáztatja