Heim Péter szerint a magyar állami nyugdíjrendszer egyik alapproblémája az élve születések számának csökkenése: amíg 1976-ban 185 ezer volt, most évi 92-102 ezer, 20 év múlva 75-80 ezer lesz. Emellett a 20-64 éves korúak 12 százaléka rokkantnyugdíjas, szemben a 6 százalékos OECD átlaggal - jelezte a másik problémát a Századvég elnöke.
A megoldás egyik kulcsa a családi adózás, azaz a születések ösztönzése, és emellett "ha pisztolyt tesznek a fejemhez", az öregségi öngondoskodás adókedvezménye - fogalmazott Heim Péter, aki szerint először a közgazdászok között kell lefolytatni a szakmai vitát a nyugdíjrendszerről, majd ezt követően az egész társadalommal.
Békesi László a hosszú távú öngondoskodás adókedvezményére voksolt, s ezért is bírálta élesen a tőkefedezeti rendszer, azaz a magánnyugdíjpénztárak "kilövését". A megtakarításokhoz kiszámíthatóságra, bizalomra, a játékszabályok stabilitására van szükség, márpedig az 1997-2010 között működő magán-nyugdíjpénztári rendszer megszüntetése nem ezt mutatja - magyarázta a volt pénzügyminiszter.
A magánnyugdíjpénztárak államosítása egyrészt sokkolta társadalmat, másrészt ráébresztette arra, hogy valamit tennie kell annak érdekében, hogy öregségi nyugdíja legalább megközelítse a munkakeresetét - tette hozzá a korábbi pénzügyminiszter.
MTI