3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni piaci elemzők szerint, ha a térségi válság elmélyül és elhúzódik, az a világi irányzatú arab rendszerek összeomlásával fenyegetne. A citybeli szakértők ezzel kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy a régióban található a világ ismert földgáztartalékainak csaknem a fele, illetve a bizonyított nyersolajkészleteknek majdnem a kétharmada.

A Goldman Sachs tanulmánya szerint ez világszerte ismét befektetői kockázatkerülési hullámokhoz vezethet.

A GS elemzői szerint a 400 milliós lakosságú közel-keleti és észak-afrikai régió esetleges mély és elhúzódó válsága "kiszámíthatatlan politikai következményekkel" járhat, és szélsőséges esetben a világi irányzatú rendszerek összeomlását okozhatja. Egy ilyen fejlemény konszolidálhatja "a politikai iszlám hatalmi bázisát" a térségben, sőt akár világszerte.

A ház a tanulmányban kiemeli, hogy a térségben van a világ bizonyított földgázkészleteinek 48 százaléka, és az ismert globális kőolajkincs 61 százaléka. A régió adja a globális földgáz- és nyersolajtermelés 18, illetve 36 százalékát.

A ház szerint mindez gyorsíthatja az olajárak emelkedését, és komoly veszélybe sodorhatja a világgazdaság kilábalását.

A Goldman Sachs tanulmánya a térségi feszültségek okai között említi, hogy a régiós országok zöme nem tudta teljes mértékben kihasználni a globalizáció kínálta előnyöket az elmúlt két évtizedben.

A legfőbb haszonélvező az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) olajtermelő országcsoportja, amely jelenleg a világ 15. legnagyobb gazdasága, 25 ezer dollárnak megfelelő éves fejenkénti átlagjövedelemmel. A kisebb GCC-tagországokban "rendkívüli mértékű a prosperitás", ezekben 50-80 ezer dollár a fejenkénti éves jövedelem.

A tanulmány szerint a GCC-csoport határain túli térségi országokban, Egyiptomban, Algériában, Marokkóban, Tunéziában, Líbiában, Iránban és Szíriában azonban az elmúlt két évtizedben semmiféle jövedelmi felzárkózás nem volt, ezekben az államokban a fejenkénti jövedelmek 1990 óta megragadtak a hét vezető ipari hatalom (G7) jövedelmi átlagának 5-10 százalékán. Mindössze Libanonban volt érzékelhető előrelépés: itt a fejenkénti jövedelmek a G7-átlag 25 százalékára emelkedtek a húsz éve mért 5 százalékról.

Az egyiptomi fejlemények politikai kockázatait tárgyalva a Goldman Sachs elemzői valószínűtlennek nevezték, hogy a történtek után - és tekintettel előrehaladott korára - Hoszni Mubarak államfő újabb elnöki periódusra jelöltetné magát, de lehetséges utóda, Omar Szulejmán most kinevezett alelnök számára - kormányzati, titkosszolgálati és hadseregbeli múltja miatt - szintén nehéznek bizonyulhat a tömegtámogatás megszerzése a választásokon.

Azonban meglehetősen bonyolult a szekuláris ellenzék helyzete is, mivel nincs olyan egyértelmű vezető, aki képes lenne egyesíteni ezt a tábort, biztosítani a hadsereg mindennél fontosabb támogatását, és sikerrel felsorakoztatni ezt az erőt az általános választásokra.

Ha ezt a problémát a következő hónapokban nem sikerült megoldani, akkor a világi irányultságú ellenzék megosztva indul a választásokon, és így sokkal gyengébb pozícióban lesz ahhoz, hogy szembeszálljon a Muzulmán Testvériséggel és egyéb iszlám szervezetekkel - áll az elemzésben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!