2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormányok nem tudnak mindent magukra vállalni, és ez nem is a feladatuk, de a piacra sem lehet mindent rábízni - mondta kedden, a brit Munkáspárt éves kongresszusán Gordon Brown, ostorozva a hatalmas banki prémiumok gyakorlatát, egyben komoly szociális intézkedéseket bejelentve.

A feszült figyelemmel várt manchesteri beszéd fogadtatása egybehangzó kommentárok szerint a súlyosbodó gazdasági bajok nyomán rendkívül népszerűtlenné vált brit kormányfő politikai jövőjét döntheti el.

Brown az évtizedek óta példátlan piaci felfordulására utalva kijelentette: nem lett igazuk azoknak, akik a "nagy kormány" dogmáját hirdették, de ugyanígy nem bizonyult helytállónak a szabadjára engedett piaci erők dogmája sem. Az elmúlt időszak eseményei után nem kevesebb a feladat, mint a globális pénzügyi rendszer újjáépítése.

A brit kormányfő ehhez többpontos cselekvési tervet ismertetett. Ezek közé tartozik minden pénzügyi tranzakció átláthatóvá tételének előírása, valamint a megfelelő kockázatkezelés megkövetelése a bankoktól. - Nem szabad megengedni, hogy banki igazgatótanácsi tagok azt mondják: nem ismerték fel az általuk vállalt kockázat mértékét, és utána elvonuljanak - mondta hatalmas tapsvihar közepette Brown.

A miniszterelnök közölte: javaslatai között szerepel, hogy a prémiumok ne a rövid távú spekulációs ügyleteket jutalmazzák.

Alistair Darling pénzügyminiszter már előző nap elhangzott kongresszusi beszédében kijelentette: a kormány megvizsgálja a hatalmas banki prémiumok kiosztásának "kultúráját", mert szavai szerint ez a jutalmazási rendszer vezetett torz döntéshozatali mechanizmushoz a bankoknál.

Darling nem részletezte, hogy a kormány milyen lépésekre készül ebben az ügyben. A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) elnöke azonban tőkekövetelményi szigorításokat helyezett kilátásba olyan bankok számára, amelyek jutalmazási rendszere a hatóság szerint szélsőséges kockázatvállalásra ösztönzi az alkalmazottakat.

Brown keddi felszólalásában közölte azt is: mivel a tőkefolyamatok globálissá váltak, a szabályozói és felügyeleti rendszerek sem maradhatnak nemzeti keretek között, ezeknek is globálissá kell válniuk.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!