A feszült figyelemmel várt manchesteri beszéd fogadtatása egybehangzó kommentárok szerint a súlyosbodó gazdasági bajok nyomán rendkívül népszerűtlenné vált brit kormányfő politikai jövőjét döntheti el.
Brown az évtizedek óta példátlan piaci felfordulására utalva kijelentette: nem lett igazuk azoknak, akik a "nagy kormány" dogmáját hirdették, de ugyanígy nem bizonyult helytállónak a szabadjára engedett piaci erők dogmája sem. Az elmúlt időszak eseményei után nem kevesebb a feladat, mint a globális pénzügyi rendszer újjáépítése.
A brit kormányfő ehhez többpontos cselekvési tervet ismertetett. Ezek közé tartozik minden pénzügyi tranzakció átláthatóvá tételének előírása, valamint a megfelelő kockázatkezelés megkövetelése a bankoktól. - Nem szabad megengedni, hogy banki igazgatótanácsi tagok azt mondják: nem ismerték fel az általuk vállalt kockázat mértékét, és utána elvonuljanak - mondta hatalmas tapsvihar közepette Brown.
A miniszterelnök közölte: javaslatai között szerepel, hogy a prémiumok ne a rövid távú spekulációs ügyleteket jutalmazzák.
Alistair Darling pénzügyminiszter már előző nap elhangzott kongresszusi beszédében kijelentette: a kormány megvizsgálja a hatalmas banki prémiumok kiosztásának "kultúráját", mert szavai szerint ez a jutalmazási rendszer vezetett torz döntéshozatali mechanizmushoz a bankoknál.
Darling nem részletezte, hogy a kormány milyen lépésekre készül ebben az ügyben. A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) elnöke azonban tőkekövetelményi szigorításokat helyezett kilátásba olyan bankok számára, amelyek jutalmazási rendszere a hatóság szerint szélsőséges kockázatvállalásra ösztönzi az alkalmazottakat.
Brown keddi felszólalásában közölte azt is: mivel a tőkefolyamatok globálissá váltak, a szabályozói és felügyeleti rendszerek sem maradhatnak nemzeti keretek között, ezeknek is globálissá kell válniuk.