A Brüsszelben ülésező miniszterek megbeszéléséről kiadott közlemény azonban leszögezte azt is, hogy a tényleges folyósításhoz még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jóváhagyása is kell. Utóbbi vezérigazgatója, Christine Lagarde - brüsszeli források szerint - jelezte, hogy kedvező döntést fog javasolni szervezete igazgatótanácsának. Az IMF várhatóan csak a jövő hónapban foglal állást hivatalosan a témában.
A tavaly összeállított 110 milliárd eurós hitelcsomag részletének elnyerése nélkül Görögország heteken belül fizetésképtelenné válhatna. Az uniós részesedés az említett részletből 5,8 milliárd euró. A döntés a közlemény szerint az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az IMF szakértői csoportjának (trojka) legfrissebb jelentése alapján született.
A jelentés végkövetkeztetésében pozitívan foglal állást Athén támogathatóságáról, ugyanakkor az elmúlt napokban az IMF és az európai szakértők között eltérő vélemények láttak napvilágot arról, mennyire súlyos a görög helyzet. A mostani döntéshez kedvező hátteret teremtett az is, hogy a görög parlament a héten elfogadta az újabb takarékossági intézkedéscsomagot.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek további előrelépésre sürgették Görögországot a reformprogram gyakorlatba ültetését és a privatizációs programot illetően. A közlemény szerint az Eurogroup tudomásul vette azt, hogy Görögország várhatóan csak jövőre tudja teljesíteni a kitűzött deficitcélokat a romló makrogazdasági helyzet és a továbbra is komoly gazdasági kihívások miatt.
Megerősítette a pénteki közlemény egy - a magánszektort is bevonó - második hitelcsomag összeállítását is az adósságfizetési képesség fenntarthatóságának biztosítása érdekében. A brüsszeli tanácskozás színhelyén részletek szivárogtak ki a trojkának a görög adóssághelyzetre vonatkozó jelentéséből. Eszerint a jelenleg 150 százalék körüli belső államadósság az évtized végére 120 százalék tájékára süllyedhet, ha a magánhitelezők felerészben leírják a görög adósságot. Az euróövezeti vezetők a második csomagról elvi döntést hozó nyári találkozójukon még 20 százalék körüli magánszektor-részesedéssel számoltak.
A jelentés azt is sugallja, hogy a nyáron bejelentett újabb csomag 109 milliárd eurós feltehetően összértéke nem lesz elegendő, az adósság fenntarthatóságához ennél nagyobb mértékű hozzájárulásra van szükség.
MTI